Skip to main content

Lengrenówka

Lengrenówka
Lengrenówka
Lengrenówka
Lengrenówka
Lengrenówka
Zbigniew Lengren
Zbigniew Lengren
Zbigniew Lengren
Zbigniew Lengren

Animowany film

Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919– 2003) przy ulicy Brzozowej 6/8 a w Warszawie. Lengrenówka to przestrzeń spotkań, edukacji oraz niedużych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Muzeum Karykatury. Druga siedziba Muzeum została otwarta po trwającym prawie 5 lat remoncie.

W wakacje 2022 roku w Lengrenówce można było obejrzeć wystawę prac Zbigniewa Lengrena – grafika, ilustratora i karykaturzysty, który przez wiele lat związany był z „Przekrojem”. Z redakcją czasopisma współpracował od 1946 roku, a od 1948 publikował na jego łamach serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości. 

W ramach kameralnej wystawy Zbigniew Lengren. Humorysta inaugurującej działalność Lengrenówki przypominaliśmy wybór jego prac – rysunki obyczajowe, żarty średniowieczne, wybór z cyklu o profesorze Filutku oraz mnie znane żarty fotograficzne, które nazywał „fotorysunkami”. Wystawa zaaranżowana w przestrzeni dawnego mieszkania była hołdem dla patrona miejsca, Zbigniewa Lengrena, a także sygnałem, że pamiętamy o nim i chcemy, żeby ta pamięć trwała. 

Obecnie w Lengrenówce działała przestrzeń warsztatowa - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Więcej o warsztatach organizowanych w Lengrenówce w zakładce EDUKACJA i w AKTUALNOŚCIACH oraz pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 ***

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja PRZEKRÓJ, która udostępniła muzeum m.in. animacje z Profesorem Filutkiem, a także materiały archiwalne związane ze Zbigniewem Lengrenem.

Partnerem Lengrenówki jest również firma Stabilo, która zapewnia najlepszej jakości materiały na warsztaty.

Patronat medialny objęły "Zeszyty komiksowe".

Partnerzy projektu Lengrenówka

Patronat medialny

Profesor Filutek
Profesor Filutek
Profesor Filutek