Skip to main content
Rok pod kreska

ROK POD KRESKĄ

9 lutego – 10 marca 2024
wernisaż 8 lutego 18:00

Zapraszamy na najnowszą wystawę do Muzeum Karykatury. Wystawa „Rok pod kreską” to podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Przyjrzymy się, jak wydarzenia kolejnych miesięcy 2023 roku odbijały się w karykaturze.

o wystawie

Pokażemy przegląd najlepszych żartów rysunkowych AD 2023 w Polsce. Choć może trzeba inaczej, nie tyle „najlepszych” co najlepiej komentujących naszą rzeczywistość. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Konsekwentnie, z nutką ironii, sarkazmu, szydery, a czasem poezji. Bo oto właśnie chodzi w żartach rysunkowych – zapowiada kurator wystawy Kamil Śmiałkowski, na co dzień dziennikarz, badacz popkultury, autor audycji „Humor i teraźniejszość” w TOK FM.

Na wystawie zobaczymy zarówno rysunki z prasy, jak i z internetu, artystów doświadczonych i publikujących od lat, a także młodych adeptów i adeptek sztuki humoru, którzy umiejętnie prezentują się przy pomocy mediów społecznościowych. Wszystkie prace miały swoje premiery w 2023 roku i komentują zarówno to jak żyjemy, jacy jesteśmy, co na otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia. 

Rysunek satyryczny to narzędzie szybkiego reagowania. „Rok pod kreską” to wystawa, która próbuje sprawdzić, jak na nas działają rysunki, które śmieszyły jeszcze rok temu – tłumaczy Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury.

Za kształt graficzny odpowiada Ernesto Gonzales, autor komiksów i ilustrator. Na wystawę zapraszamy od 9 lutego do 10 marca 2024.

artyści

W wystawie udział biorą m.in. Mirosław Andrzejewski, Andrzej rysuje, Grzegorz Bąkowski, Katarzyna Belczyk – Potatoface, Bartłomiej Belniak, Martyna Bolanowska - Ptaszek powiedział mi że, Mr Donk & Dr Fish - Jakub Kulawczuk & Robert Dziaman, Edyta Bystroń – Pani od plastyki, Marta Bystroń – Obrazek na dziś, Marta Frej, Ernesto Gonzales, Goorsky, Mirosław Hajnos, Henryk, Janek Koza, Jarek Kozłowski, Jakub Kamiński, Kosmiczna Espedycja Kube, Michał Korsun, Edmund Krajewski, Cezary Krysztopa, Władysław Kuczer – Ceper, Paweł Kuczyński, KURA, Mako, Melon, Bartosz Minkiewicz, Andrzej Mleczko, Marek Mosor – Widget, Obywatel Janek, Paplalala – Agnieszka Szczepaniak, Patyczaki z Painta – Bartłomiej Nahajski, Polska Mistrzem Polski – Tomasz Leśniak & Rafał Skarżycki , Poliki pełne komiksów – Błażej Milewski, Marek Raczkowski, Piotr Rajczyk, Henryk Sawka, smutne historie spisane na kacu i tanim papierze – Rafał Skwierawski, Mirosław Stankiewicz, Ola Szmida, Paweł Wakuła, Jerzy Wasiukiewicz, Tomasz Wilczkiewicz, vontrompka, Przemysław Zamoyski, Agnieszka Wrzosek 


Osobna część wystawy będzie poświęcona pracom Andrzeja Dudzińskiego – zmarłego w 2023 artysty – satyryka, grafika, rysownika.

słowo od kuratora

„O roku ów! Kto ciebie widział w naszym kraju” można by powtórzyć za Mickiewiczem, ale nie wiem, czy nawet on dałby radę opisać to wszystko, co tu się wyprawiało. A poza tym żyjemy w czasach cywilizacji obrazkowej. Postawiliśmy więc na obrazki. A dokładniej – na żarty rysunkowe. Nikt tak dobrze jak ich twórcy nie potrafi szybko trafnie i dowcipnie podsumować, skomentować, zażartować z bieżącej sytuacji.

Oto pełny przegląd najlepszych żartów rysunkowych AD 2023 w Polsce. Choć może trzeba inaczej, nie tyle „najlepszych” co najlepiej komentujących naszą rzeczywistość. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Konsekwentnie, z nutką ironii, sarkazmu, szydery, a czasem poezji. Bo oto właśnie chodzi w żartach rysunkowych.

Jedne pochodzą z prasy, inne z internetu, jedne to dzieła doświadczonych, publikujących od dekad mistrzów humoru, inne młodych, acz już nadzwyczaj dowcipnych adeptów i adeptek tej sztuki, którzy umiejętnie prezentują się (by nie powiedzieć rozpychają) przy pomocy mediów społecznościowych. To, co je łączy to jakość, humor i data = wszystkie miały swe premiery w 2023 r. i komentują zarówno to jak żyjemy, jacy jesteśmy, co na otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia. 

Bo przecież ten rok dostarczył nam ich co niemiara. Od filmów, przy których mało kto pozostał obojętny („Franciszkańska 3”, „Zielona granica”), a rysownicy satyryczni mieli niezłe używanie, po jesienną zmianę stron w politycznej układance, gdy nagle ci, którzy od dawna z mocno okopanych pozycji ideowych krytykowali rząd i chwalili opozycję, musieli przebiegunować swe żarty. I analogicznie druga strona. Już tylko to nadaje się na osobną wystawę, ale my tu chcemy podsumować cały rok i całą Polskę. Selekcja była więc żmudna i bezwzględna.

Ale cośmy się uśmieli to nasze. A teraz zapraszamy na najlepsze z najlepszych. Teraz pośmiać się, a czasem też ciut zadumać, czy wzruszyć (bo dobry żart rysunkowy potrafi wzbudzić wiele emocji) będziecie mogli Wy. Zapraszamy.

Kamil M. Śmiałkowski
kurator 

kolofon

kurator: Kamil Śmiałkowski

współpraca kuratorska: Zuzanna Berus, Paweł Płoski

projekt i opracowanie graficzne: Ernesto Gonzales, Michał Rzecznik

media o wystawie

Kultura na weekend
Odc. 190 – podcast Jakuba Demiańczuka
Jakub Demiańczuk – Z czego śmieją się Polacy? https://www.polityka.pl/podkasty/kulturanaweekend/2245783,1,z-czego-smieja-sie-polacy-o-nowej-wystawie-w-muzeum-karykatury.read

Humor i Teraźniejszość
podcast Kamila Śmiałkowskiego
Człowiek z popkultury (kuratora wystawy) https://audycje.tokfm.pl/podcast/152808,Edukowac-przez-humor-rysunkowy-O-wystawie-Rok-pod-kreska-w-Muzeum-Karykatury

Minuta o kulturze
w Teleexpresie o wystawie z kuratorem rozmawia Justyna Dżbik-Kluge (9:30 minuta) https://vod.tvp.pl/informacje-i-publicystyka,205/teleexpress-odcinki,274125/odcinek-6246,S01E6246,1107354

Kulturalna Jedynka
Magdalena Mikołajczuk rozmawia z Pawłem Płoskim, Michałem Rzecznikiem i Zuzanną Berus https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3338252,Wystawa-Rok-pod-kresk%C4%85-w-Muzeum-Karykatury-w-Warszawie-Przegl%C4%85d-najlepszych-%C5%BCart%C3%B3w-rysunkowych-2023-roku