Skip to main content
Dobre kreski Tomasz Trzaskalik
Tomasz Trzaskalik

DOBRE KRESKI: TOMASZ TRZASKALIK

17 listopada 2023, 18.00 – 21.00 wernisaż

18 listopada 2023, 12.00 – 16.00

19 listopada 2023, 12.00 – 16.00


Lengrenówka
ul. Brzozowa 6/8a, Warszawa

17 listopada o 18.00 zapraszamy na pop-upową wystawę prac Tomasza Trzaskalika w ramach cyklu pod nazwą „Dobre kreski" organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie.

„Kwarantanna” to bezpretensjonalny cykl codziennych, humorystycznych pasków komiksowych, zainicjowany w marcu 2020 roku, podczas pandemii COVID-19. To osobisty, niemal intymnym zapis codzienności, który można traktować jako rodzaj dziennika z rozszerzonym dostępem. W dobie mediów społecznościowych wszyscy posiadamy ciągły wgląd w życie naszych znajomych, niekiedy nawet w czasie rzeczywistym. Autobiograficzne paski komiksowe stanowią próbę moderowania tego wglądu i są (mam nadzieję) wstępem do dłuższej formy graficznej, w ramach której lepiej poznamy autora i jego ogląd świata.

Tomasz Trzaskalik o Kwarantannie

Moja przygoda z rysowaniem zaczęła się w harcerstwie. Prawdziwą zmorą każdej zbiórki czy obozu było prowadzenie kroniki zastępu, a później drużyny. W przeciwieństwie do innych harcerzy, ja bardzo to lubiłem, ale nie potrafiłem porywająco pisać. Zawsze wolałem coś narysować.

Później przez lata prowadziłem domowe kroniki naszych wakacyjnych wypraw. „Kroniki” to może za duże słowo. Zazwyczaj był to notes, w którym na bieżąco spisywałem wrażenia, rysowałem, wklejałem bilety, pocztówki i zasuszone rośliny.

Pierwszą próbę regularnego, codziennego rysowania podjąłem siedem lat temu na wakacjach nad Bałtykiem. Chciałem sprawdzić, czy dam radę rysować regularnie przez 365 dni. Udało się! Od tego czasu rysuję komiksowy dziennik dokumentujący sytuacje domowe, zawodowe, towarzyskie, a także bieżące sprawy, które przynosi dzień. Nie zawsze śmieszne.

Moje komiksy ujrzały światło dzienne w czasie pandemii, w marcu 2020 roku, za namową Artura Wabika, który uznał moje rysunkowe komentarze za warte upublicznienia w internecie. Dziś moja strona, „Kwarantanna” zawiera 1345 rysunków i chociaż pandemia poszła już dawno w zapomnienie, to nazwa pozostała i seria jest kontynuowana.

To poranne (najczęściej) rysowanie jest jak dobra terapia antystresowa i
odskocznia od bardzo obciążającego zawodu, jakim jest bycie architektem. Pomysł, projekt i realizacja – wszystko to w moich komiksach dzieje się bardzo szybko i nie wymaga uzgodnień ani pozwoleń.

Myślę o sobie jako o diaryście, chociaż rzeczywistość w moich rysunkach jest często zakrzywiona i nie wiem, jak po latach będą te same zdarzenia wspominać sportretowane w moich notesach osoby. Pewnie zupełnie inaczej. Przymierzam się do jakiejś dłuższej formy komiksowej, o ile czas pozwoli. A z tym, jak wiadomo, wszyscy mają dziś problem.

„Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym.

Partnerem projektu „Dobre kreski" jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa.
Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.
Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe"
Kurator cyklu: Michał Rzecznik

Prace będzie można zobaczyć w Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a


Tomasz Trzaskalik
Tomasz Trzaskalik

Tomasz Trzaskalik
Tomasz Trzaskalik