Skip to main content
pani od plastyki

DOBRE KRESKI: ANNA KRZTOŃ

13 października, 18.00 wernisaż

14 – 15 października, 12.00 – 16.00

Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

13 października o 18.00 zapraszamy na pop-upową wystawę prac Anny Krztoń w ramach cyklu pod nazwą „Dobre kreski" organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie. Anna Krztoń o nadchodzącej wystawie:

"This summer I went swimming

This summer I might have drowned
B
ut I held my breath and I kicked my feet

And I moved my arms around

Sierpień tego roku spędziłam na rezydencji artystycznej we Francji, a dokładniej w – znanym z najważniejszego festiwalu komiksowego w Europie – miasteczku Angouleme. Razem z komiksiarami i komiksiarzami z całego świata (ale głównie z Francji) umieraliśmy z gorąca w zaciemnionych pracowaniach Maison des auteurs, podczas gdy temperatura dochodziła do 41 stopni Celciusza. W takim upale ciężko się rysuje, bo papier przykleja się do dłoni. Ale co można robić zamiast?

Na wystawie opowiem o tym, jak wyglądała moja rezydencja artystyczna, jakich ludzi poznałam i co robiliśmy, kiedy nie dało się rysować. Pokażę Wam też, nad czym pracowałam podczas pobytu we Francji. (Ale nie za wiele, bo wiecie – było gorąco.)

Anna Krztoń – twórczyni komiksów i ilustratorka. Autorka licznych zinów autobiograficznych oraz albumów „Weź się w garść” (Wydawnictwo Komiksowe 2018), „Karolina i Klara. Medalion czasu” (Fundacja Kosmos dla dziewczynek, 2021) do scenariusza Sebastiana Frąckiewicza, dwóch tomów antologii „Życie i wczasy” (Wydawnictwo Granda 2022 i 2023) oraz noweli graficznej dla młodych dorosłych „Domestic Fluff”, narysowanej do scenariusza Weroniki Łodygi (WydawnictwoYoung, 2023). Pracuje w Otwartej Pracowni Jazdów, mieszka w Warszawie ze swoim chłopakiem Bartkiem i pieskiem Noreczką.

www.anna.krzton.com
@krztonia

„Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym.

Partnerem projektu „Dobre kreski" jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa.

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.

Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe" Kurator cyklu: Michał Rzecznik