Skip to main content
Dobre kreski w Lengrenówce

DOBRE KRESKI: FALAUKE
22 września, 18.00 wernisaż
22 – 24 września, 12.00 – 16.00
Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a

22 września o 18.00 zapraszamy na pop-upową wystawę prac Falauke w ramach cyklu pod nazwą „Dobre kreski" organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie.

Pomysł na wydanie albumu komiksowego Czy wszystko smakuje? zbierającego autobiograficzne anegdoty z czasów pracy w gastronomii pojawił się w głowie artystki pięć lat temu. Rozpoczęcie pracy nad nim umożliwiła wygrana stypendium programu rezydencji literackich Krakowa Miasta Literatury UNESCO: Kraków–Angoulême, a jego wydanie – wydawnictwo Kultura Gniewu.

Na wystawie pokażemy między innymi: wczesne projekty, etapy powstawania komiksu, oryginalne plansze a także komiksy, które powstały w 2011 roku, w czasach akcji komiksu. W czasie trwania wystawy będzie możliwość nabycia komiksu.

Katarzyna „Falauke” Czarna – mieszka w Krakowie, gdzie zajmuje się głównie tworzeniem komiksów, lalek i pracą przy filmach animowanych. W latach 2011-2017 publikowała w Internecie paski komiksowe spod szyldu „Rainbowner”, po czym przerzuciła się w na papier – w druku pojawiły się min.: Nie lubię siebie, gdy jestem pijana (2017), ziny z serii Przewodniki po śmierci (2019, 2020) i Bardzo ważne (2022). Wydany przez Kulturę Gniewu album Czy wszystko smakuje? to jej pełnometrażowy debiut.

„Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym.

Partnerem projektu „Dobre kreski" jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa.


Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.


Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe"


Kurator cyklu: Michał Rzecznik

Wernisaż