Skip to main content
pani od plastyki

PANI OD PLASTYKI

20 kwietnia o 18.00 zapraszamy na pop-upową wystawę prac Edyty Bystroń w ramach nowego projektu pod nazwą „Dobre kreski” organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie.

Edyta Bystroń o wystawie:

Współuczestnicząc i współtworząc zjawiska kulturotwórcze, doświadczamy wielu fascynujących interakcji – specyficznych, bo następujących w pewnym określonym środowisku. Z

chęci utrwalenia ulotnych sytuacji, zrozumienia ich i przemyślenia, tworzę cykl „Pani od plastyki”, który jest zapisem zdarzeń mających miejsce podczas warsztatów artystycznych prowadzonych przeze mnie.

Są to sytuacje uniwersalne, wspólne dla wielu osób instruktorskich. Zabawne, wzruszające i skłaniające do refleksji, rysowane lekką, nonszalancką kreską mają dostarczać humoru i dokumentować momenty z pozoru nieznaczące. To zapis sytuacji, które są dla mnie ważne i pokazują esencję i sens prowadzenia zajęć. Chodzi w nich bowiem o relacje, przekazywanie wiedzy i inspirowanie do przedstawiania własnych przemyśleń, idei i refleksji za pomocą zaproponowanych technik i środków wyrazu.

W zajęciach ważne jest to, by uczestnicy i uczestniczki nauczyli się pokazywać w swoich pracach artystycznych, to co mają w głowie.

Cykl ten powstaje od 2017 roku i publikowany jest za pośrednictwem social mediów (obecnie tutaj: instagram.com/pani.od.plastyki). Doczekał się dwóch publikacji w postaci broszur wydanych z okazji Poznańskiego Festiwalu Komiksowego (w 2018 i 2019 roku).


Edyta Bystroń (1986) – artystka sztuk wizualnych, pedagożka. Tworzy ilustracje, komiksy, video arty. Swoje dłuższe formy komiksowe wydaje na zasadzie selfpublishingu („Zebranie obowiązkowe”, „Na koniec wszystko spłonie”, „Złe elfy”). W 2021 roku ukazał się album „Konflikt” – zbiór krótkich form komiksowych i ilustracji (wyd. Granda). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego na tej uczelni. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty artystyczne. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury i sztuki. Od 2022 roku współpracuje z Lengrenówką, gdzie prowadzi autorskie warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych.


Partnerem projektu „Dobre kreski” jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa. 
Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.
Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe”
Kurator cyklu: Michał Rzecznik

edyta bystroń
edyta bystroń
edyta bystroń

Werenisaż