Skip to main content
Ola Rogala

Ola Rogala. Portrety

Wystawa w Lengrenówce
10 marca, godz. 18.00 – wernisaż
11–12 marca, 12.00–16.00
18–19 marca, 12.00–16.00

niedziela 19 marca, 12.00 – finisaż

Zapraszamy na pop-upową wystawę Aleksandry Rogali w Lengrenówce. Twórczość Aleksandry Rogali ciężko jednoznacznie zaklasyfikować. Pierwszą intuicją jest zaszufladkowanie jej jako młodej artystki z niepełnosprawnością intelektualną. Jednak byłoby to zbyt proste: Aleksandra w zupełnym oderwaniu od świata sztuki tworzy dzieła, które wpisują się w różnorodne nurty. To, co artyści i artystki latami i różnymi doświadczeniami wypracowują, czego poszukują, czym się inspirują u Aleksandry zdaje się być naturalne. Tylko tyle i aż tyle. Jej rysunki są bardzo konsekwentnie osadzone w wypracowanej przez nią estetyce. Rozedrgana kreska, która jest w stanie wspaniale uchwycić cechy portretowanych postaci jest czymś, co jest dla Aleksandry najbardziej charakterystyczne. Prostota wykonywanych rysunków nie wynika tu z artystycznego wyrachowania, nie z wypracowanej maniery, czy panujących aktualnie mód, ale jest konsekwencją cech Aleksandry. Nie bez znaczenia jest też współpraca artystki z mamą, która wspiera ją w tytułowaniu prac, a w przypadku cyklu „Historyjki o jedynce” także w wydobywaniu z rysunkowych opowieści narracji, niekiedy porażająco niesamowitych.

Kuratorem wystawy jest Marcin Matuszewski.

Aleksandrę Rogalę można obserwować na Instagramie: @kobieta_na_krancu_spektrum

Podczas wernisażu 10 marca zapraszamy na projekcję filmów Historyjki o Jedynce. Aleksandra Rogala stworzyła postać, którą nazwała Jedynką i rysowała Jedynkę w różnych codziennych sytuacjach. Narysowała kilkadziesiąt krótkich historyjek z życia Jedynki. Na podstawie dwóch z nich powstał film animowany. Po projekcji odbędzie się dyskusja.

Skrót z wernisażu: https://www.youtube.com/watch?v=beBtmnw1xfM

19 marca o 12.00 zapraszamy na finisaż, w ramach którego odbędzie się rozmowa o szansach i możliwościach dla artystek z niepełnosprawnościami, o tym na ile niepełnosprawność jest głównym elementem tożsamości. W spotkaniu wezmą udział: Marta Sierocka-Rogala (mama Oli Rogali) oraz Maja Kowalczyk i Aleksandra Kowalczyk (mama Mai). Maja Kowalczyk, podobnie jak Ola Rogala, jest laureatką konkursu Europe Beyond Access – organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki i British Council dla artystek i artystów z niepełnosprawnością, którzy mogą doświadczać barier i mieć utrudniony dostęp do obiegu sztuki. Maja była też pierwszą beneficjentką artystycznego stypendium warszawskiego i motywacją dla mamy Oli, żeby się o nie starać.

Tu nagranie z finisażu: https://www.youtube.com/watch?v=59ljK_AN1_4

Dodatkową punktem tego popołudnia będzie recital Mai Kowalczyk. Przy akompaniatorskiej asyście klawiszowej artystka i jedna z bohaterek naszego spotkania zagra kilka utworów na saksofonie. Będzie to okazja, żeby zapoznać się z muzyczną częścią jej artystycznej tożsamości.

Tu nagranie z koncertu Mai: https://youtu.be/5XTAkfOzym0

Ola Rogala
Ola Rogala
Ola Rogala