Skip to main content
Satyrykon Legnica 2022
Satyrykon Legnica 2022
Satyrykon Legnica 2022

Anna Pałosz

Ilustracje do gry karcianej „Switeź”
na podstawie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza

30 sierpnia – 12 października 

Zapraszamy na zieleniec przy Muzeum Karykatury w Warszawie na plenerową wystawę „Świteź” prezentującą niezwykłe ilustracje Anny Pałosz do Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W wersji finalnej ilustracje mają format kart do pokera, mieszczących się w małym pudełku.

Zadaniem przed jakim stanęła artystka było stworzenie nowoczesnych ilustracji do edukacyjnej gry karcianej, inspirowanej jednym z najważniejszych tekstów naszej kultury. Gra połączona jest kodami QR z internetową platformą wiedzy www.mickiewicz.promocjaksiazki.pl. Odbiorcami są młodzi ludzie, którzy uwielbiają gry i literaturę fantastyczną, natomiast trudniej im sięgnąć po klasykę literacką. Artystka odeszła więc od tradycyjnych wyobrażeń, przedstawiających bohaterki Ballad i romansów z rozwianym włosem, w zwiewnych koszulach i znaleźć współczesną formę graficzną dla kanonicznego dzieła. Anna Pałosz – ilustratorka specjalizującą się w syntezie i poszukiwaniu prostych, wyrazistych rozwiązań – wywiązała się z tego zadania znakomicie. Jak przyznaje wiele osób, „odmłodziła” liczące sobie 200 lat dzieło. Jej pomysły inspirują, zaskakują i na pewno nie pozostawiają obojętnym.

Wystawę można oglądać na zieleńcu Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej 11.

Wstęp wolny.

 

Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie, wystawa wyruszy na Litwę.

 

Projekt „Świteź” realizowany jest we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt „Świteź” został zrealizowany przez Agencję Promocyjną OKO dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patronat honorowy objął Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a partnerami są Biblioteka Kraków i Teatr Lalek „Rabcio”, patronat medialny nad projektem sprawuje Radio Kraków.

 

Koncepcja i realizacja projektu – Iwona Haberny, Agencja Promocjna OKO, www.agencjaoko.pl

Ilustracje i opracowanie graficzne – Anna Pałosz

Mechanika gry – Admondo, Wojciech Rzadek

Konsultacja groznawcza – dr hab. Tomasz Majkowski

Opracowanie merytoryczne – dr hab. Paweł Bukowiec

Redakcja – Katarzyna Krzyżan-Perek

Konsultacja metodyczna – Biserka Čejović

Opracowanie strony platformy wiedzy – Studio Tworzenia K. Głośnicki

Anna Pałosz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z tytułem magistra w zakresie projektowania graficznego. Tworzy ilustracje, plakaty, logotypy i identyfikację wizualną. Pracuje nad grafikami dla dzieci, ale także nad projektami poruszającymi poważniejsze, społeczne tematy. Lubi bawić się słowem, symbolem i formą. Uczestniczka krajowych i międzynarodowych wystaw plakatu i ilustracji, m.in. Satyrykon w Legnicy, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Ideografia w Poznaniu, Biennale del Cartel Bolivia, Ecuador Poster Bienal, „Polish Posters under Northern Lights” na Islandii. Laureatka krajowych konkursów graficznych, m.in. Nordalicus w Katowicach, „Szkic ma moc” w Legnicy. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Legnickich Dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego oraz tytuł Najlepszego Studenckiego Debiutu Satyrykonu 2017 roku.