Skip to main content
Przepotwarzanie
Uwaga!
Wystawa zawiera treści przeznaczone dla widzów od 16. roku życia. Wstęp dla osób młodszych tylko za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. Zachęcamy rodziców i opiekunów do zapoznania się z treścią wystawy, ponieważ niektóre z prezentowanych na niej treści mogą być uznane za nieodpowiednie dla dzieci.

#PatrzęCzujęRysuję

WYSTAWA DLA WIDZÓW OD 16. LAT
30 kwietnia – 28 sierpnia 2022

o wystawie – Kinga Dunin

#PatrzęCzujęRysuję

To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.

Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.

Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora... I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów.

twórcy wystawy

kuratorka: Kinga Dunin
kurator ze strony Muzeum Karykatury: Michał Rzecznik
koncepcja i projekt wystawy oraz projekty graficzne: elipsy.eu – Kamila Schinwelska, Michał Gwiazdowski
tekst do wystawy: Olga Wróbel
tłumaczenia na język angielski: Tomasz Zymer
tłumaczenia na język ukraiński: Julia Bystrytska
obsługa techniczna: Leszek Mozolewski
obsługa administracyjna: Monika Portka
edukacja: Iga Skolimowska
promocja: Katarzyna Miękus
patronat medialny: „Wysokie obcasy", „Zwykłe życie"

Artystki

Maria Apoleika – Psie sucharki

Studiowała 5 lat w szkole filmowej, by na ostatnim roku ostatecznie i nieodwracalnie zająć się obrazem nieruchomym. Rysuje ilustracje prasowe, książkowe i cykle autorskie. Jest autorką Psich Sucharków, minikomiksów o psach i ich opiekunach, które wydaje w formie książek i kalendarzy. Jest opiekunką dużego pudla, z którym przemierza podłódzkie ziemie niczyje (albo czyjeś, zależy, gdzie pójdzie). Zainteresowania – paleontologia, botanika, internet, polityka.

Matylda Damięcka – The Girl Who Fell on Earth

Aktorka, wokalistka, reżyserka wizualna, rysowniczka. Debiutowała w Teatrze Nowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Na stałe współpracuje z Klubem Komediowym, Och-Teatrem, Teatrem Polonia oraz Sceną InVitro w Lublinie. Wokalistka i producentka koncertu Bowie First Step pod dyrekcją muzyczną Wojciecha Waglewskiego z udziałem zespołu Voo Voo. Muzycznie współpracowała również m.in. z Quintetem Wojtka Mazolewskiego, Radkiem Łukasiewiczem oraz Leszkiem Biolikiem, z którym jako reżyserka wizualna współtworzyła koncert Cohen i Kobiety oraz Znikające miasta. Swoje rysunki wystawiała między innymi w Galerii Satyrykon w Legnicy, Galerii Teatru Dramatycznego i Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu. Publikuje na instagramowym i facebookowym profilu The Girl Who Fell On Earth.

Magda Danaj – Porysunki

Rysowniczka i ilustratorka, rocznik 1979. Mieszka w Gdańsku, który kocha, ale wolałaby jednak mieszkać w słonecznej Hiszpanii. Od lat 15 tworzy Porysunki – krótkie formy graficzne, będące zapisem jej świadomości, nieświadomości oraz niezgłębionej mądrości życiowej. Swoje prace publikowała w wielu miejscach. Współpracowała z wieloma podmiotami. Rysowała o wszystkim, o niczym i o byle czym.  W najbliższym czasie nie zapowiada się, że przestanie.

Marta Frej – Marta Frej Memy

Malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką. Urodziła się w 1973 roku w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę Memy i grafy. Dżender, kasa i seks, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks Dromaderki oraz  książka 120 Twarzy Marty Frej. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.

Małgorzata Halber – Bohater

Urodzona w 1979 roku, pisarka i rysowniczka. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka Książki o miłości napisanej wspólnie z Olgą Drendą i Najgorszego człowieka na świecie, Komiks Bohater rysuje od 2012 roku całkowicie analogowo na papierze z odzysku. W pracach duży nacisk kładzie na ekspozycję brudu, plam i błędów. Bohater został wydany w formie książki najpierw w 2015 roku przez wydawnictwo Znak, a następnie w self-publishingu (2021). Publikowała w teksty w „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Codzienniku Feministycznym”, „Dwutygodniku” i wielu innych.

Karolina Plewińska – Szarosen

Autorka kolorowej, śmieszno-smutnej serii komiksów internetowych. W swojej twórczości porusza tematy społeczne i psychologiczne. Mówi o szkodliwych stereotypach, przemocy wobec dzieci, braku akceptacji, błędach w systemie edukacji. Autorka między innymi billboardów „Kochajcie mnie, mamo i tato”, książeczki Niejadek czy komiksu Grubas, które uczą zrozumienia dzieci i młodzieży. Z jej twórczością można zapoznać się na Facebooku @szarosen i Instagramie @szarosen_art.

Agnieszka Szczepaniak – PaplaLala

Trójmiejska rysowniczka. Swoje komiksy prezentowała na wystawach w Polsce (w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Trójmieście) i za granicą (w Rydze, Kownie, Linzu, Sztokholmie). Wystawa rysunków paplaLAli zapoczątkowała działalność Galerii No Women No Art w Poznaniu. Jej grafiki wystawiano w Galerii Łącznik w Krakowie, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w Galerii ORIENT w Szczecinie. Wystawy jej komiksów pokazano w ramach V-Day w Poznaniu, Dni Fantastyki we Wrocławiu i festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? w Białymstoku. Ilustracje publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Wysokich Obcasach”, „Metro”. Stworzyła komiksowe serie dla portalu polki.pl i e-teatr.pl oraz dla Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Kampania z ilustracjami paplaLAli promowała profilaktykę raka szyjki macicy w województwie pomorskim. Jej rysunki znalazły się w antologiach Polski komiks kobiecy i Polish Female Comics: Double portrait. Publikuje swoje prace na stronie www.paplalala.com.

Kamila Szcześniak – Nieładnie

Rocznik ʼ87. Doktorantka i asystentka w Pracowni Designu Inspirującego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Ukończyła wzornictwo przemysłowe na UAP, uzyskując dyplom magisterski w 2012 roku pod kierunkiem prof. Bogumiły Jung. Od 2016 roku działa w mediach społecznościowych pod pseudonimem Nieładnie, publikując satyryczne ilustracje odnoszące się do prozy życia, absurdów codzienności, oraz bezbrzeżnej ludzkiej głupoty, w tym – swojej własnej. W marcu 2021 wydała książkę Nieładnie. Wielka Księga Fakapu będącą selekcją najlepszych rysunków z ostatnich lat.

Monika Szydłowska – Na Emigracji

Urodziła się w Warszawie. W wieku 23 lat przeprowadziła się do Poznania, gdzie skończyła Wydział Grafiki ASP. Niedługo po trzydziestych urodzinach Monika wyjechała z Polski. Szkocja okazała się rajem na ziemi, gdzie ludzie są mili i lekarstwa są za darmo. Pierwsze rysunki powstały trochę z nudów i trochę w reakcji na ciągłe przygody w nowej rzeczywistości. W 2013 Monika założyła stronę Na Emigracji. Dwa lata później we współpracy z wydawnictwem Centrala powstała książka Do You Miss Your Country? Obecnie pracuje w day centre dla ludzi niepełnosprawnych, gdzie prowadzi zajęcia art&craft i keep fit. Monika ma teraz 39 lat, partnera Szkota i dwójkę dzieci. Monika nie planuje powrotu do Polski. Jej znak zodiaku to Baran.

Marta Zabłocka – Życie na kreskę

Na co dzień prowadzi stronę rysunkową życie-na-kreskę, ilustruje oraz składa publikacje. Bardzo ważną częścią jej życia jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Lubi swoje sąsiadki i sąsiadów. Fanka jazdy na rowerze i pewnego Mikro Zioma.


Maria Apoleika

Maria Apoleika Psie sucharki

Maria Apoleika

Maria Apoleika Psie sucharki

Maria Apoleika


Matylda Damięcka

Matylda Damięcka

Matylda Damięcka

Matylda Damięcka

Matylda Damięcka


Magda Danaj

Magda Danaj

Magda Danaj

Magda Danaj

Magda Danaj


Marta Frej

Marta Frej

Marta Frej

Marta Frej

Marta Frej


Małgorzata Halber

Małgorzata Halber

Małgorzata Halber

Małgorzata Halber

Małgorzata Halber


Karolina Plewińska

Karolina Plewińska

Karolina Plewińska

Karolina Plewińska

Karolina Plewińska


Agnieszka Szczepaniak

Agnieszka Szczepaniak

Agnieszka Szczepaniak

Agnieszka Szczepaniak

Agnieszka Szczepaniak


Kamila Szczęśniak

Kamila Szczęśniak

Kamila Szczęśniak

Kamila Szczęśniak

Kamila Szczęśniak


Moika Szydłowska

Monika Szydłowska

Monika Szydłowska

Monika Szydłowska

Monika Szydłowska


Marta Zabłocka

Marta Zabłocka

Marta Zabłocka

Marta Zabłocka

Marta Zabłocka


Wernisaż

patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz
patrze czuje rysuje wernisaz

Ekspozycja

patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja
patrze czuje rysuje eskpozycja