Skip to main content
Tytus Romek Atomek

Tytus Romek i A’Tomek.

Wystawa poświęcona twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego w 55. rocznicę wydania pierwszej księgi komiksu „Tytus, Romek i ATomek. Tytus harcerzem”

Wystawa plenerowa w Centrum Praskim Koneser

5 października – 14 listopada 2021

o wystawie

Od 5 października do 14 listopada na stołecznym placu Konesera będzie można podziwiać plenerową, wystawę poświęconą twórczości Henryka Chmielewskiego, czyli popularnego Papcia Chmiela. Wydarzenie organizowane jest w 55. rocznicę ukazania się pierwszej książkowej wersji komiksu z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Oprócz wystawy przewidziane są pokazy filmowe i warsztaty.

64 lata temu, w październiku 1957 r., w czasopiśmie „Świat Młodych” po raz pierwszy ukazał się komiks „Tytus, Romek i A’Tomek”. Jego autor, Henryk Chmielewski, po sukcesie pierwszych publikacji, zdecydował się na tworzenie kolejnych rysunkowych przygód trójki bohaterów. Po latach stały się one najdłuższą, polską serią komiksową, liczącą kilkadziesiąt ksiąg. Papcio Chmiel zmarł w styczniu 2021 r. Wciąż jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów komiksowych. Właśnie dlatego w Centrum Praskim Koneser zorganizowano plenerową wystawę, przybliżającą zarówno twórczość, jak i życiorys artysty.

Wystawie towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, w tym m.in. poranki dla dzieci z pokazami filmów, a także warsztaty kreatywne pod tytułem „Rysuj z Tytusem” oraz „Rysuj z Mistrzem”.

9, 10 października 2021 | Rysuj z Mistrzem – warsztaty rysunku z Edwardem Lutczynem

Centrum Praskie Koneser zaprasza na warsztaty dla dzieci ze znanym rysownikiem i karykaturzystą Edwardem Lutczynem. Zobaczymy jak Pan Edward Lutczyn rysuje słynnego bohatera książek Wojciecha Witkowskiego – pirata Rabarbara. To będzie niepowtarzalna okazja aby razem z Mistrzem stanąć przy sztalugach i spróbować swoich sił w rysowaniu.. Dzieci będą mogły liczyć na pomoc i cenne uwagi rysownika. Dodatkową atrakcją będą zabawy z papierem polegające na konstruowaniu prostych rzeczy z wykorzystaniem rysunku . Tworzywem będą okrągłe, papierowe talerzyki.

9 października, godz. 15:00
16 października, godz. 15:00

Dla dzieci od 6 lat wraz z rodzicami.

Po spotkaniu, na stoisku Wydawnictwa BIS, będzie można kupić książki ilustrowane przez Edwarda Lutczyna.

Więcej informacji: www.koneser.eu/rysuj-z-mistrzem-warsztaty-rysunku-z-edwardem-lutczynem/

17, 23 października 2021 | Rysuj z Tytusem – warsztaty

W imieniu organizartorów zapraszamy również na warsztaty plastyczne „Rysuj z Tytusem”. Będzie to niepowtarzalna lekcja plastyki w towarzystwie Tytusa, Romka i A’Tomka. Wraz z bohaterami komiksu dzieci wysłuchają zabawnego wykładu profesora T. Alenta na temat portretu w sztuce, a także dowiedzą się jak namalować jeża i studium postaci.

Każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił jako artysta! Tytus wraz z przyjaciółmi udowodnią, że malowanie i rysowanie to wspaniała zabawa. Małych uczestników czeka wspaniała artystyczna przygoda w towarzystwie aktorów Teatru Kamienica.

W warsztatach udział wezmą: Rafał Szałajko, Łukasz Matecki, Rafał Pyka, Maciej Hanczewski, Katarzyna Taracińska-Badura

17 października, godz. 17:00
23 października, godz. 15:00

Filmowe poranki dla dzieci w Koneserze:

„Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń”
10 października, godz. 11:00

„Przygody Gapiszona”
17 października, godz. 11:00

„Pomysłowy Dobromir”
24 października, godz. 11:00

Więcej informacji: www.koneser.eu/filmowe-poranki-dla-dzieci-w-koneserze/

Dla dzieci od 6 lat do 12, które kochają dobrą zabawę i choć trochę lubią rysować.

Przewidywany czas trwania: ok. 60 minut lub dłużej.

Więcej informacji: www.koneser.eu/rysuj-z-tytusem-warsztaty/

organizatorzy

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Centrum Praskie Koneser

partner

wydawnictwo Prószyński i S-ka

twórcy wystawy

Kurator: Piotr Kułak