Skip to main content
Satyrykon Legnica 2020

Międzynarodowa Wystawa
SATYRYKON – LEGNICA 2021

21 września – 31 października 2021

o wystawie

Warszawska prezentacja 44. edycji Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2021. Wystawa jest wynikiem konkursu organizowanego przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. W Muzeum Karykatury zostaną wystawione prace artystów pochodzących z wielu krajów, dzięki czemu widzowie będą mogli przekonać się, jak te same zjawiska i problemy odczytywane są i ujmowane z różnych perspektyw w satyryczną formę. Na wystawie zostaną pokazane dzieła z kategorii ŻART I SATYRA, w których pojawiają się liczne odniesienia do problemów związanych z obecna sytuacją na świecie, w tym z obowiązującymi ze względu na epidemię ograniczeniami sanitarnymi.

Na wystawie zwiedzający znajdą także wiele odniesień do takich tematów jak wirtualna rzeczywistość i cyfrowa komunikacja. Publiczność będzie mogła również zobaczyć rysunki i grafiki podejmujące tegoroczny temat wiodący Satyrykonu: RODZINA, i to nie tylko w kontekście bliskich relacji codziennych, ale również – aktualnych problemów i zjawisk społecznych.

Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: laureat tegorocznej Grand Prix Ali Mirae (Iran), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Max Skorwider (Polska), a także Andrei Popov (Rosja), Michał Stachacz (Polska), Shahrokh Heidari (Francja), Seyran Caferli (Azerbejdżan), Agim Sulaj (Włochy), Marek Szymańczuk (Polska), Bambang Sulistyo (Indonezja), Grzegorz Myćka (Polska), Paweł Kuczyński (Polska), Javad Takjoo (Iran), Bahram Arjomandnia (Iran), Włodzimierz Staszczyk (Polska), Janek Jankowski (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska).


o Satyrykonie

Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

twórcy wystawy

Kurator: Edyta Rola-Marcinowska
Projekt plakatu: Władysław Pluta


Ali Miraee

Grand Prix

ALI MIRAEE (Iran)
Stepchild

Michal Stachacz

II Nagroda, srebrny medal, dział RODZINA

MICHAŁ STACHACZ (Polska)
Przy stole

Marek Szymańczuk

I Nagroda, złoty medal, dział ŻART I SATYRA

MAREK SZYMAŃCZUK (Polska)
Czarne chmury nad Rzeczpospolitą

Grzegorz Myćka

III Nagroda, brązowy medal, dział ŻART I SATYRA

GRZEGORZ MYĆKA (Polska)
Potwór
Andrei Popov

I Nagroda, złoty medal, dział RODZINA

ANDREI POPOV (Rosja)
When They Grow

Shahrokh Heidari

III Nagroda, brązowy medal, dział RODZINA

SHAHROKH HEIDARI (Francja)
Family Presence

Marek Szymańczuk

II Nagroda, srebrny medal, dział ŻART I SATYRA

BAMBANG SULISTYO (Indonezja)
Temperature check

Max Skorwider

Nagroda dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie

MAX SKORWIDER (Polska)
Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina

Szpila Satyrykonu

Szpila Satyrykon 2021

W trakcie otwarcia wystawy wręczona została nagroda Szpila Satyrykonu, nagradzająca niepokorne i inspirujące Osobowości.

W wyniku głosowania statuetkę Szpili Satyrykonu 2021 otrzymał Zespół SZKŁA KONTAKTOWEGO – za klasę, wyborne podszepty i komentarze. Wyróżnienia przyznawane są od 2013 roku za: otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.

Otwarcie wystawy

fot. Ireneusz Sobieszczuk