Skip to main content
Tomasz Broda Od Rubęsa do Pikasa

TOMASZ BRODA
Od Rubęsa do Pikasa,
czyli zrób sobie arcydzieło

czerwiec – wrzesień 2017

o wystawie

Wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zaprezentuje słynne portrety Picassa, van Gogha, Rembrandta, Velázqueza i wielu innych malarzy światowego formatu w zaskakującej interpretacji wrocławskiego grafika i karykaturzysty Tomasza Brody.

W pracach Brody pozornie zwykłe rzeczy nabierają niezwykłych cech – balony stają się nosami, guziki pełnią funkcję oczu, zmywaki tworzą bukiet słoneczników, a za kapelusz służy para kaloszy. Intrygują i zachwycają swoją oryginalnością. Z jednej strony unikatowe, z drugiej uderzająco podobne do swych pierwowzorów.

Starannie wyselekcjonowane i zestawione ze sobą materiały sprawiają, że każda kompozycja doskonale oddaje charakterystyczne cechy wyglądu przedstawianej postaci. Spójności dodaje ufonetyczniony, uproszczony zapis nazwisk mistrzów malarstwa, np. Pikaso, Wangog, Rębrant, Rubęs, Gogę, Łorhol, który współgra z prostymi komponentami dzieł.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji artysty.

Tomasz Broda

Tomasz Broda urodził się w 1967 r. w Kaliszu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Jana Jaromira Aleksiuna w 1992 r. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową i prasową, scenografią. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Odrze”. Na własnej twarzy za pomocą przedmiotów codziennego użytku tworzy maski, które prezentował w telewizyjnych programach, m.in. w „Wieczorze z Jagielskim”, w niemieckiej wersji „Ulicy Sezamkowej” oraz w autorskim programie „Zrób sobie gębę”. Prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Siedmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon (Grand Prix w 1997 r., Złoty Medal w 1993 r., 2006 r. i 2014 r.). Zdobywca m.in. Nagrody dla Ilustratora Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2008. Laureat Nagrody Prezydenta Wrocławia w roku 2000.

www.tomaszbroda.pl

Zaszpanuj Rubęsem...

Zaszpanuj Rubęsem,
a będzie pięknie,
dodaj Fridę Kalo i zrób wielkie halo,
dorzuć dwa Wangogi i cztery Direry,
zobacz sobie w gogle
jak wygląda Brojgel,
zapodaj Wandajka,
a dostaniesz lajka,
na poprawę ego weź rzeźbę Dalego,
ukryj w bucie słomę -
- najlepiej Bejkonem,
skombinuj Pikasa,
a znajdzie się kasa.
Świat arcydzieł żąda -
- kto widział ten trąba.

Tomasz Broda

twórcy wystawy

Kurator: Elżbieta Laskowska
Projekt plakatu i aranżacja wystawy: Tomasz Broda

 


Autoportret Pikasa

Elgreko

Frida Kalo

Holbajn

Piero dela Franczeska

Piero dela Franczeska

Modiljani

Modiljani

Wangog

Wangog

Wangog

Słoneczniki Wangoga

Wernisaż

fot. Karolina Prymlewicz

Zrób sobie Chucka Morrisa – film