Skip to main content
Nika Jaworowska-Duchlińska Ja to wszystko bujam

NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA
Zając szary obywatel. Dziura w całym.

czerwiec – październik 2017

Nazywam się Zając. Zając Szary...

Nazywam się Zając. Zając Szary Obywatel. Mieszkam w Kotlince.
Pewnego dnia znalazłem dziurę w całym.
By ocenić rozmiary musiałem spojrzeć na nią z dystansu.
Opuściłem Kotlinkę i spojrzałem. Dziura była szeroka i głęboka.
Od tego czasu codziennie wychodzę poza Kotlinkę i oceniam.
Oceniam Dziurę.
A jest co oceniać, bowiem Dziura powiększa się z każdym dniem.
Powiększa się na szerokość i głębokość. Bezustannie.
Proces powiększania się Dziury trwa. Nie można tego zatrzymać.
I zostawiłbym Dziurę w spokoju, lecz jej otchłań zaczyna wsysać wszystko dookoła.
Niebezpiecznie zbliżyła się do granic Kotlinki.
Zaczyna oddziaływać na mieszkańców Kotlinki. Na mnie też.
Są dni lepsze, są dni gorsze. Zdarzają się szalone i niedorzeczne.
Częstotliwość tych gorszych rośnie. Zagęszcza się...
Witajcie w Kotlince!

Nika Jaworowska-Duchlińska

o wystawie

Pokaz ponad 60 prac z serii o Zającu Szarym Obywatelu autorstwa uznanej polskiej rysowniczki, ilustratorki i malarki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Cykl stanowi zbiór tworzonych od 2015 roku rysunków o tytułowym Zającu w rzeczywistości posiadającym więcej ludzkich niż zajęczych cech. Stworzony przez artystkę bohater to postać o bogatej i złożonej charakterystyce, zaangażowana w dziejące się wokół wydarzenia, której reakcje na bodźce płynące z zewnątrz stanowią swoisty rodzaj interpretacji rzeczywistości. Cały zestaw porusza przeróżne tematy: od kwestii politycznych poprzez ochronę środowiska na sprawach społecznych skończywszy.

Wybrane na wystawę rysunki tworzą opowieść, którą można podzielić na dwie części. Narracja rozpoczyna się od pokazania rozmaitych aspektów życia Zająca w Kotlince, skąd pochodzi. W tej części zaprezentowane są m.in. kwestie rodziny, pracy, nauki i rozrywek. Część druga pokazuje realia po wyjściu z Kotlinki, związane z koniecznością oceny i komentowania przez bohatera wszechogarniającej „dziury w całym”.

W prostych, stworzonych za pomocą zwykłej czarnej kreski pracach, przypominających nieco rysunki dla dzieci, Jaworowska-Duchlińska zawarła ironię, dystans, a także pewną dozę rozgoryczenia. W rozlicznych wizerunkach Zająca kryje się być może alter ego samej autorki, która, sięgając po sarkazm i groteskę, po mistrzowsku lawiruje między powagą a humorem.

Prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki.


Nika Jaworowska-Duchlińska

Rysowniczka, ilustratorka, malarka i graficzka, autorka scenografii i projektantka kostiumów. Urodziła się w 1969 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W 1987 r. rozpoczęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dyplom w 1992 r.), m.in. w pracowniach: rysunku prof. Bogdana Wegnera, malarstwa prof. Jacka Waltosia, litografii prof. Lucjana Mianowskiego, ilustracji prof. Grzegorza Marszałka oraz plakatu prof. Waldemara Świerzego. Od 1993 r. studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej i Telewizyjnej u prof. Andrzeja Krauze-Majewskiego i prof. Jerzego Skarżyńskiego (dyplom w 1997 r.). W 2016 r. ukończyła Podyplomowe Studium Polonistyczne „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. W 1996 r. pracowała dla ITI Film Studio w Warszawie. Od 1997 r. współpracuje z reżyserem teatralnym Markiem Fiedorem. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad dwudziestu przedstawień w teatrach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Jest także autorką i ilustratorką wielu książek dla dzieci. Jako karykaturzystka zadebiutowała w dzienniku „Rzeczpospolita” w 1996 r. Współpracowała z takimi tytułami jak: „Polityka”, „Wprost”, „Twój Styl”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Dziennik Pojezierza”. W 1992 r. odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Od tego czasu brała udział w wielu wystawach, także rysunku satyrycznego, w Polsce i za granicą. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Prace artystki odnaleźć można m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Galerii Satyrykonu w Legnicy, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii. Artystka prowadzi autorskie warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci – „Rysobookożercy”. Współtworzy blog artystyczny 2wilki.pl. Jest wreszcie autorką alter ego Zająca Szarego Obywatela. Z dorobkiem artystki można zapoznać się na autorskiej stronie internetowej: www.nika.art.pl, www.behance.net/nikajaworowska oraz na fb/zajacszaryobywatel.


twórcy wystawy

Kurator: Paulina Pilcicka
Współpraca: Elżbieta Laskowska
Aranżacja plastyczna wystawy: Nika Jaworowska-Duchlińska, Leszek Mozolewski
Film animowany: Rafał Grabarczyk / 2wilki.pl


Nika Jaworowska-Duchlińska
Nika Jaworowska-Duchlińska
Nika Jaworowska-Duchlińska
Nika Jaworowska-Duchlińska
Nika Jaworowska-Duchlińska
Nika Jaworowska-Duchlińska

Wernisaż

fot. Karolina Prymlewicz