Skip to main content
Satyrykon Legnica 2019

Międzynarodowa Wystawa
SATYRYKON – LEGNICA 2019

wrzesień – listopad 2019

o wystawie

Od 13 września do 11 listopada 2019 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej 11 w Warszawie prezentowana będzie Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2019.

Satyrykon to prestiżowy i uznany na świecie konkurs na rysunek satyryczny, rokrocznie organizowany przez Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego oraz Fundację Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Biorą w nim udział zarówno młodzi, jak i bardziej doświadczeni twórcy, profesjonaliści i amatorzy.

Pokaz w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego to warszawska prezentacja najlepszych prac 42. edycji konkursu. Przedstawia ponad 100 rysunków wybranych przez jury w dwóch kategoriach: STOP oraz SATYRA i ŻART. Z ich interpretacją zmierzyli się rysownicy z całego świata, m.in. z Francji, Kanady, Rosji, Izraela, Ukrainy, Iranu oraz Polski. Dla wielu twórców punktem wyjścia stała się aktualna sytuacja społeczno-polityczna.

Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: laureat tegorocznej Grand Prix Seyed Ali Miraee (Iran), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Filip Ciślak (Polska), a także Sajad Rafeei (Iran), Szymon Szymankiewicz (Polska), Nika Jaworowska-Duchlińska (Polska), Andrei Popov (Rosja), Jerzy Głuszek (Polska), Michael Mayevsky (Ukraina), Sergey Sichenko (Izrael), Sergei Belozerov (Rosja), Shahrokh Heidari (Francja), Oleg Dergachov (Kanada), Norbert Sarnecki (Polska), Jerzy Zborucki (Polska), Stanisław Gajewski (Polska), Filip Ciślak (Polska), Bartosz Bienias (Polska).

o Satyrykonie

SATYRYKON to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

twórcy wystawy

Kurator: Elżbieta Pietraszko, Satyrykon Legnica
Projekt plakatu: Eugeniusz Skorwider

 


Nagrodzone prace

Grand Prix Seyed Al Miraee Komuniści

Grand Prix

SEYED ALI MIRAEE „Komuniści” Satyrykon 2019
Sajad Rafeei Zawieszony człowiek

I Nagroda, Złoty Medal

SAJAD RAFEEI „Zawieszony człowiek” Satyrykon 2019, dział: STOP
Nika Jaworowsk-Duchlińska Kiecka

III Nagroda, Brązowy Medal

NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA „Kiecka” Satyrykon 2019, dział: STOP
Sergey Sichenko

II Nagroda, Srebrny Medal

SERGEY SICHENKO „Cela” Satyrykon 2019, dział: SATYRA i ŻART
Filip Ciślak

Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury Satyrykon 2019

FILIP CIŚLAK „Dzicza sprawa” – seria trzech prac
Szymon Szymankiewicz Fabryka

II Nagroda, Srebrny Medal

SZYMON SZYMANKIEWICZ „Fabryka” Satyrykon 2019, dział: STOP
Michael Mayevsky

I Nagroda, Złoty Medal

MICHAEL MAYEVSKY Satyrykon 2019, dział: SATYRA i ŻART
Segei Belozerov Ostatni liść

III Nagroda, Brązowy Medal

SERGEI BELOZEROV „Ostatni liść” Satyrykon 2019, dział: SATYRA i ŻART

SZPILE 2019

Satyrykonowi od początku towarzyszyły działania wykraczające poza sztuki plastyczne. Do tej tradycji nawiązuje również niniejsza, stosunkowo „młoda” w porównaniu z 42-letnią tradycją imprezy, inicjatywa nagradzania niepokornych inspirujących Osobowości.

Wyboru laureatów dokonuje Kapituła Szpil Satyrykonu, reprezentująca polskie środowiska opiniotwórcze. Kapituła w składzie: ARTUR ANDRUS, MAGDA CZAPIŃSKA, JERZY KISIELEWSKI, JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI, HENRYK SAWKA i GRZEGORZ SZCZEPANIAK w wyniku głosowania wyłoniła zwycięzców: PIOTR BUKARTYK za trzymanie ręki na pulsie wydarzeń i komentowanie ich piosenkami radiowymi (2019) i ANDRZEJ PONIEDZIELSKI za twórczy pesymizm (2019).

Szpila Satyrykonu 2019

Brązową statuetkę SZPILI (blisko półtorakilogramowej wagi) w formie damskiego buta, „szpilki” zaprojektował artysta rzeźbiarz LESZEK MICHALSKI.

Rozmowa z Piotrem Bukartykiem
Kilka słów od Andrzeja Poniedzielskiego

Dziękuję za tę SZPILĘ. Traktuję ją jako, owszem, wyraz uznania, ale i zobowiązania. I zobowiązuję się do stosowania SZPILI owej zgodnie z przeznaczeniem. Względem wiecznie nabrzmiewającego Balonu Głupoty. Przybierającej w szczególnych przypadkach postać Dumy. A w jeszcze szczególniejszych – Narodowej.

Andrzej Poniedzielski


Ekspozycja

Satyrykon 2019 ekspozycja
Satyrykon 2019 ekspozycja
Satyrykon 2019 ekspozycja
Satyrykon 2019 ekspozycja
Satyrykon 2019 ekspozycja

fot. Ireneusz Sobieszczuk


Film o Satyrykonie 2019 (język migowy – PJM)

Wernisaż

fot. Ireneusz Sobieszczuk