Skip to main content
Rysunki z Belgii

RYSUNKI Z BELGII

marzec – maj 2019

o wystawie

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace na przygotowanej przez European Cartoon Center Kruishoutem Belgium wystawie „Rysunki z Belgii”. Wystawa podróżuje po świecie, pozwalając szerokiej publiczności i miłośnikom karykatury zapoznać się z dokonaniami twórców belgijskiej satyry rysunkowej. Tym razem gości ją Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Swoje prace prezentują na niej następujący artyści: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts (Cartoni), Stefaan Provijn (Stef), Constantin Sunnerberg (Cost.), Luc Vermeersch, Luc Vernimmen oraz Norbert Van Yperzeele.

Ekspozycja jest próbą ukazania różnorodności stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych – świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszyscy zasługują jednak na obecność na tej wystawie, szczególnie dzięki dbałości o jakość artystyczną prac, o ich graficzną prostotę, o każdy narysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Wszyscy także prezentują w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane na wystawie rysunki i karykatury wywołają uśmiech na twarzach zwiedzających. Być może sprowokują nawet do szczerego śmiechu lub… do chwili zadumy. Współczesna satyra bowiem to coś więcej niż tylko dowcip rysunkowy – to artystyczna refleksja nad problemami naszego codziennego życia.

twórcy wystawy

Kuratorzy: Elżbieta Laskowska, Muzeum Karykatury, Saskia Gheysens i Fernand Vogels, European Cartoon Center Kruishoutem


Tony Houbrechts (Cartoni)

Tony Houbrechts (Cartoni)

o artyście...

Tony Houbrechts (Cartoni)

Urodził się w 1942 roku. W 1965 roku ukończył studia w Kolegium Sztuk Pięknych im. św. Łukasza w Liège, uzyskując dyplom w zakresie reklamy, managementu artystycznego oraz projektowania graficznego. Artysta ma za sobą długą karierę jako menadżer projektów artystycznych, grafik-projektant i ilustrator pracujący dla flamandzkiego czasopisma „Het Belang van Limburg”. Projektował również plakaty i foldery, a także publikował ilustracje i rysunki satyryczne w licznych dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach. Pod pseudonimem artystycznym Toni lub Cartoni, artysta zdobywał wyróżnienia w konkursach w kraju i za granicą, m.in. w Polsce, Turcji, Francji, Chinach i Japonii. Jego prace – obrazy, akwarele, rysunki tuszem, portrety i witraże – prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Belgii i w wielu innych krajach.

Ludo Goderis

Ludo Goderis

o artyście...

Ludo Goderis

Urodzony w 1961 roku w Zeebrugge, Ludo Goderis od 22 lat mieszka z żoną i czwórką dzieci w Brugii. Talent do rysunków odziedziczył po ojcu i – jak się wydaje – przekazał go swoim trzem synom i córce. „Nie ma tematu tak nudnego, żeby był kompletnie pozbawiony pierwiastka humorystycznego. Wręcz przeciwnie – im nudniejsza materia, tym większe szanse, że okaże się potencjalnie komiczna” – mówi artysta. Nic dziwnego zatem, że ten „samouk” został cenionym i szanowanym rysownikiem satyrycznym. Aktywny od 40 lat jako rysownik i ilustrator, Ludo Goderis jest laureatem ponad 75 krajowych i międzynarodowych nagród, autorem satyry politycznej publikowanej w dzienniku „De Standaard”. Pracował m.in. dla telewizji belgijskiej, studia Columbia Pictures, InBev, Ecover, Nestlé i Lannoo. Wystawy indywidualne jego prac prezentowane były w Osace, Porto, Brugii, Nowym Jorku, Shrewsbury, Gabrowie oraz Kruishoutem.

Luc Vernimmen

Luc Vernimmen

o artyście...

Luc Vernimmen

Luc Vernimmen już w dzieciństwie rysował komiksy. Wybór studiów artystycznych – grafika w Sint-Lucaspaviljoen na Uniwersytecie Karola Wielkiego w Antwerpii – był zatem dla niego czymś oczywistym. Później studiował też rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w tym samym mieście. Przez wiele lat koncentrował się na grafice. Jego ulubione techniki to akwaforta i akwatinta. Stopniowo jego prace zyskiwały kolory. Zaczął tworzyć obrazy olejne na płótnie, ilustracje do książek, rysunki satyryczne i inne formy… Jego grafiki i obrazy olejne można regularnie podziwiać na wielu wystawach. Projektuje też książki, foldery, logotypy i plakaty, a także ilustracje do publikacji edukacyjnych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Jego drugą pasją jest muzyka, która stanowi stały motyw obecny w jego pracach. Od 1987 roku rysunki Luca Vernimmena są nagradzane w wiodących konkursach na całym świecie, m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Portugalii, Polsce i Iranie. W 2011 roku był artystą-rezydentem Europejskiego Centrum Satyry Rysunkowej w Kruishoutem, które zaprezentowało jego wystawę indywidualną.

Luc Descheemaeker (O-SEKOER)

Luc Descheemaeker (O-SEKOER)

o artyście...

Luc Descheemaeker (O-SEKOER)

Luc Descheemaeker (ur. 1955; pseudonim artystyczny O-SEKOER) jest wykładowcą nauk o sztuce i kulturze w Instytucie Saint-Joseph w belgijskim Torhout, gdzie również mieszka. Jest twórcą rysunków satyrycznych I humorystycznych fotografii. Bohaterem rysunków O-SEKOERa jest człowiek współczesny z jego małymi i wielkimi problemami. Prace tego artysty nie wywołują natychmiastowej, prostej reakcji w postaci salw śmiechu. O-SEKOER odwraca codzienne sytuacje do góry nogami, delikatnie zwodząc odbiorcę, który niewątpliwie odnajdzie siebie samego w drobnych sprawach życia codziennego, ukazanych w tych rysunkach. Widz patrzy, uśmiecha się, myśli i zaczyna rozumieć… O-SEKOER uprawia satyrę społeczną, posługując się w swoich pracach emocjonalnymi przeciwieństwami, takimi jak: bogactwo i bieda, młodość i starość, wielkość i małość, niewinność i wina. Jego sztuka obraca się wokół rozpoznawalnych tematów: śmierci, straty i rozłąki z bliskimi, bólu, strachu I smutku, a także przyjaźni. One to stanowią dla artysty źródło subtelnego humoru. Luc Descheemaeker jest zdobywcą ponad stu międzynarodowych nagród za rysunki satyryczne.

Nikola Hendrickx (IOA)

Nikola Hendrickx (IOA)

o artyście...

 Nikola Hendrickx (IOA)

Urodzony w 1982 roku w belgijskim Dendermonde, Nikola Hendrickx wybrał po ukończeniu szkoły średniej karierę wojskową, wstępując do Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli. Ukończył ją w 2006 roku z dyplomem inżyniera budownictwa wodnego i lądowego. Obecnie jest oficerem ds. projektów w Dowództwie Obrony Państwa. Choć wybrał kierunek techniczny, rysunek i malarstwo zawsze były jego pasją i częścią jego natury. Jako dziecko, przez ponad 10 lat, uczęszczał do szkół artystycznych. Był jednak zmuszony do przerwania edukacji w tym kierunku. Jakiś czas później powrócił do rysowania i ponownie zasiadł w domu za stołem kreślarskim. Artysta zainteresował się rysunkiem satyrycznym ok. 2004 roku, kiedy pierwszy raz wziął udział w jednym z konkursów. Jednak dopiero 5 lat później zdobył swoją pierwszą nagrodę w konkursie „Karpik” w Polsce. Od tego czasu stale zdobywa kolejne nagrody, m.in. w Belgii, Polsce, Rumunii, Syrii, Francji, Słowacji, Włoszech i Chinach. Jest jednym z najmłodszych i odnoszących największe sukcesy karykaturzystów belgijskich.

 

Luc Vermeersch

Luc Vermeersch

o artyście...

Luc Vermeersch

Ukończył studia projektowania graficznego w Wyższej Szkole Artystycznej LUCA na Kampusie św. Łukasza w Gandawie. Pracuje w świecie reklamy i promocji. Luc Vermeersch jest twórcą niezliczonych ilustracji drukowanych w broszurach, magazynach, gazetach, na pudełkach czekoladek i plakatach… zazwyczaj tworzonych w konwencji humorystycznej, a czasem też „na poważnie”. Pracuje zarówno przy pomocy komputera, jak i zwykłego ołówka, choć zdecydowanie woli tę drugą technikę. W 1995 roku po raz pierwszy, „na próbę”, wysłał swój rysunek na konkurs do Knokke-Heist. Zajął pierwsze miejsce i od tego czasu wciąż próbuje, zdobywając liczne nagrody w międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny.

Norbert Van Yperzeele

Norbert Van Yperzeele

o artyście...

Norbert Van Yperzeele

Norbert Van Yperzeele studiował reklamę i projektowanie graficzne w Wyższej Szko-le Artystycznej LUCA na Kampusie św. Łukasza w Gandawie. Był także słuchaczem kur-sów wieczorowych z zakresu sztuk dekoracyjnych i reklamy w Królewskiej Akademii Sztuk Plastycznych w Oudenaarde. Jego starania w czasie studiów zaowocowały pierwszymi wy-stawami, na których prezentował rzeźby i rysunki swojego autorstwa. W kolejnych latach jego grafiki ukazywały się w wielu czasopismach. Okazjonalnie uczestniczył w konkursach na rysunek satyryczny. Mimo odnoszonych sukcesów, w latach siedemdziesiątych porzucił karierę rysownika, poświęcając się pracy akademickiej na Uniwersytecie w Brukseli. Był jed-nak nadal aktywny w świecie artystycznym, tworząc rysunki satyryczne i ilustracje na potrze-by środowiska akademickiego. W 2005 roku Norbert Van Yperzeele powrócił do udziału w konkursach rysowniczych i od tego czasu ponownie zdobywa liczne międzynarodowe na-grody oraz nominacje. Z przyjemnością wspomina swoje wystawy w Polsce i we Włoszech. W 2013 roku był artystą-rezydentem Europejskiego Centrum Satyry Rysunkowej w Kruishoutem.

Constantin Sunnerberg (Cost.)

Constantin Sunnerberg
(Cost.)

o artyście...

Constantin Sunnerberg (Cost.)

Constantin Sunnerberg (Cost.) urodził się w Moskwie w 1970 roku. Dorastał tam w środowisku artystycznym. Zaczął rysować w bardzo młodym wieku. Jako siedmiolatek samodzielnie zilustrował pierwszą własną książkę. Kiedy miał 10 lat, jego rodzina przeniosła się do Belgii. Constantin ukończył studia na Wydziale Grafiki Państwowej Szkoły Wyższej Sztuk Wizualnych La Cambre w Brukseli, gdzie obecnie również mieszka i pracuje. Prace Sunnerberga były publikowane w licznych krajowych I międzynarodowych czasopismach, takich jak m.in. „Le Soir”, „Courrier International”, „Espace de Libertés” oraz „Le Vif/L'Express”. Jest też autorem ilustracji do kilku książek i 36 reportaży rysunkowych dla „Courrier International”. Cost. zdobył 8 nagród za rysunki prasowe (4 w kategorii prasy światowej i 4 – krajowej prasy belgijskiej na festiwalu w Knokke-Heist). Na przestrzeni 8 lat został także laureatem ok. 60 międzynarodowych nagród za rysunki satyryczne w 21 różnych krajach.


Ekspozycja

Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja
Rysunki z Belgii Ekspozycja

fot. Ireneusz Sobieszczuk


Karykaturzyści Belgijscy w Warszawie – film

Wernisaż

fot. Ireneusz Sobieszczuk