Skip to main content
Satyrykon 2024
SATRYRYKON 2024 – PROGRAMME

14 czerwca 2024

Korowód Satyrykonowy
Ul. NMP, godz. 17.00

Otwarcie Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2024 i wręczenie nagród laureatom Muzeum Miedzi, ul. Św. Jana 1, godz. 17.30

Otwarcie wystawy SZKIC MA MOC 2024 i Wręczenie nagród laureatom
Galeria RING, Rynek 12, godz. 18.30

Teatr MUMIO 25 lat w 25 kawałkach Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej, wejście od ul. o. Zbigniewa i Michała godz. 19.00 (występ biletowany)

15 czerwca 2024
Piknik Satyrykonowy dla małych i dużych przy Galerii Satyrykon
Rynek od godz. 15.00

Odsłonięcie tablicy poświęconej ANDRZEJOWI DUDZIŃSKIEMU ul. NMP (przy Filipie), godz. 16.30

Z ojca na syna. Eryk i Teodor Lipińscy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39 Otwarcie wystawy, godz. 17.00

Plakaty i grafiki EUGENIUSZ SKORWIDER Galeria Satyrykon, Rynek 36 Otwarcie wystawy, godz. 18.00

16 czerwca 2024 Koncert NATALII NIEMEN z Big Bandem
Niemen znany i mniej znany Dziedziniec Akademii Rycerskiej, ul. Chojnowska 2
godz. 20.00 (koncert biletowany)

SATRYRYKON 2024 – WYSTAWY I WYDARZENIA

SZKIC MA MOC 2024

12 czerwca – 21 lipca

Konkurs SZKIC MA MOC zorganizowany został już po raz czwarty przez Legnickie Centrum Kultury i towarzyszy wydarzeniu jakim jest Międzynarodowa Wystawa Satyrykon. Konkurs skierowany jest do uczniów, studentów i absolwentów szkół o profilu artystycznym i ma na celu wyłonić oryginalny zbiór szkiców jednego autora.

Do 4. edycji konkursu wpłynęły 423 szkicowniki z całej Polski, z czego na wystawę pokonkursową zakwalifikowanych zostało 100 prac.

Szkicowniki oceniało je jury w składzie:
Tomasz Broda – przewodniczący
Anita Wincencjusz-Patyna
Jacek Ambrożewski

Zobaczyć będzie można szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

- OTWIERANIE 423 JAJ Z NIESPODZIANKĄ – tak podsumowałbym emocje, jakie niosło ze sobą oglądanie 423 szkicowników nadesłanych na konkurs „Szkic ma moc”. Ich wertowanie było jednym z milszych momentów ostatnich miesięcy. Nie mam żadnych wątpliwości, że konkurs ten jest czymś wyjątkowym i mógłbym w tym miejscu pisać o tym, jak świeże i różnorodne były to prace (bo były). Albo o tym, jak konkurs zainspirował mnie, by znów szkicować. Gdy tylko wróciłem z Legnicy, pognałem bowiem migiem po nowy szkicownik (tak było, nie zmyślam). – tak w skrócie podsumował Jacek Ambrożewski, jeden z członków jury.


Wystawa „Z ojca na syna. Eryk i Teodor Lipińscy”
Teatr H. Modrzejewskiej w Legnicy

7 czerwca – 30 września 2024

W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodziło 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów była wystawa jubileuszowa, na którą złożyły się dwie równoczesne wystawy poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury – Erykowi Lipińskiemu. Wystawa Z ojca na syna. Teodor i Eryk Lipińscy stanowi nawiązanie do jubileuszowych ekspozycji.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnej kolekcji Zuzanny i Tomasza Lipińskich oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. 


EUGENIUSZ SKORWIDER „Plakaty i grafiki”
Galeria SATYRYKON w Legnicy

11 czerwca – 24 sierpnia 2024

Żeby w Polsce z sukcesem wypowiadać się artystycznie w plakacie, trzeba spełnić przynajmniej dwa warunki: mieć talent plastyczny przyzwoitego kalibru oraz umiejętność oryginalnego kojarzenia wynikającą z posiadania specyficznych synaps wizualno- intelektualnych. Żeby realizować plakat zaangażowany, trzeba jeszcze dodatkowo udowodnić, że ma się zachwalane przez Zygmunta Januszewskiego „skłonności do ostrości” oraz zespół szybkiego reagowania, charakteryzujący świetnych dziennikarzy, felietonistów i komentatorów dnia powszedniego. Zadanie jest paradoksalnie ułatwione w Polsce przełomu drugiej i trzeciej dekady XXI wieku. Oto żyjemy w niepokojąco ciekawych czasach, a lawina zdarzeń wymykających się zdrowemu rozsądkowi, przeczących etosowi postaci publicznej, wystawiającemu nasze poczucie przyzwoitości na ciężką próbę wydaje się nie mieć końca. Zdolności i odwagi wymaga wejście w obszar dyscypliny opromienionej światową chwałą, nieustannie powołującej się na rodowód wywodzący się w mniej lub bardziej prostej linii z polskiej szkoły plakatu, wejście na pole znaczone dokonaniami takich gigantów jak: Henryk Tomaszewski, Józef Mroszczak, Tadeusz Trepkowski, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec, Jan Lenica, Roman Cieślewicz, Julian Pałka, Hubert Hilscher, Wiktor Górka, Wojciech Fangor, Maciej Urbaniec, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, Jerzy Czerniawski, Jan Jaromir Aleksiun, Wiktor Sadowski, Eugeniusz Get-Stankiewicz czy Władysław Pluta (i tu listę można by jeszcze bezsprzecznie kontynuować).

Eugeniusz Skorwider ma tę odwagę, a wymienione wyżej warunki spełnia z nadwyżką. Co ważne dla nas, odbiorców, nie waha się wykorzystać wspomnianych okoliczności geopolitycznych, sprzyjających satyrze i ponurej, choć niejednokrotnie zaprawionej czarnym humorem, refleksji. Ten szczęśliwy splot indywidualnych kwalifikacji i zewnętrznych okoliczności zamienił się na prezentowane na wystawie plakaty – wizualne, esencjonalne felietony – bezlitośnie punktujące osiem ostatnich lat polskiej sceny politycznej z jej międzynarodowymi reperkusjami i społecznymi kontekstami. Świętujący w tym roku swoje 70-lecie Skorwider jest absolwentem poznańskiej uczelni artystycznej (wtedy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych), teraz już jej profesorem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. W trudnym roku 1981​ uzyskał dyplom w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego i od ukończenia studiów do 1997 roku był jego asystentem. Pod okiem mistrza wręcz nie wypadało nie szlifować posiadanego talentu. Obecnie sam prowadzi Pracownię Plakatu II i przekazuje studentkom i studentom wiedzę i doświadczenie poparte zdobytymi laurami – m.in. Grand Prix konkursu na plakat w Teheranie (2015) i Grand Prix Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2021) oraz II nagrody w Międzynarodowym Biennale Plakatu w chińskim Nanjing (2017).

Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica 2024
Muzeum Miedzi w Legnicy, Św. Jana 1

16 czerwca – 30 września 2024

Jury 47. edycji konkursu Satyrykon obradowało 9 marca 20234 r. w składzie: Agim Sulaj (Włochy) – przewodniczący, Justyna Jędrysek (Polska), Elżbieta Laskowska (Polska), Grzegorz Myćka (Polska), Elżbieta Pietraszko (Polska), Ronald Vanoystaeyen (Belgia) oraz Jugoslav Vlahović (Serbia).

Konkurs Satyrykon jest konkursem otwartym, do którego autorzy mogą zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz inne dzieła plastyczne. Prace oceniano w dwóch kategoriach: ATRAPA (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie ŻART i SATYRA.

Jury po obejrzeniu 2783 prac 836 autorów z 61 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 172 prace. Najważniejsze trofeum – Grand Prix Satyrykonu 2024 do Pawła Kuczyńskiego za pracę „Mur”

- Zobaczyliśmy bardzo dużo bardzo dobrych prac i trudno było wybrać między najlepszymi. To prawda, że Grand Prix wcale nie jest do śmiechu. Bo i sytuacja, w której jesteśmy w tej chwili na świecie, wcale nie jest zabawna. Ale wśród nagrodzonych mamy też wiele zabawnych prac. Ludzie, którzy przyjdą w czerwcu zobaczyć wystawę, też będą mogli się pośmiać. Tematy są bardzo uniwersalne: nie tylko dotyczą wojny i religii, ale też chociażby podejścia człowieka do przyszłości swojej i planety. Ten Satyrykon charakteryzował się dużą różnorodnością.– ocenia przewodniczący Agim Sulaj.

Protokół posiedzenia Jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON - Legnica 2024 9 marca 2024 r.

Jury w składzie: AGIM SULAJ (Włochy) – przewodniczący

członkowie: JUSTYNA JĘDRYSEK (Polska) ELŻBIETA LASKOWSKA (Polska) GRZEGORZ MYĆKA (Polska) ELŻBIETA PIETRASZKO (Polska) RONALD VANOYSTAEYEN (Belgia) JUGOSLAV VLAHOVIĆ (Serbia)

po obejrzeniu 2783 prac 836 autorów z 61 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 172 prace oraz postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

Grand Prix SATYRYKONU 2024 oraz nagroda pieniężna w wysokości 10.000 PLN – PAWEŁ KUCZYŃSKI (Polska) za pracę „Mur”

dział: ATRAPA

I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 7.000 PLN – VICTOR KUDIN (Ukraina) za pracę „United nations”

II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN – SHAHROKH HEIDARI (Francja) za pracę ”Guide dog”

III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN – OLIWIA BRZĘCZEK (Polska) za pracę „Satrapa”

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:

GERRIT HUIG (USA) za pracę „Falling dummy” MAGDALENA WOSIK (Polska) za pracę „Atrapa”

dział: ŻART i SATYRA

I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 7.000 PLN – GRZEGORZ SZUMOWSKI (Polska) za pracę bez tytułu

II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN – RAINER EHRT (Niemcy) za pracę „Desert smartphones”

III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN – ILYA KATZ (Izrael) za pracę „Capitulation”

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:

MAREK KWIATKOWSKI (Polska) za pracę „Przynęta”
CONSTANTIN SUNNERBERG (Belgia) za pracę „Road rage”

nagrody specjalne

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy w wysokości 4.000 PLN – ZBIGNIEW WOŹNIAK (Polska) za pracę bez tytułu

Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w wysokości 4.000 PLN – NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA (Polska) za pracę „Replay”

Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia w wysokości 4.000 PLN – BARTEK ZYGMUNT-SIEGMUND (Polska) za pracę „Satrapa”

Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie w wysokości 4.000 PLN – PAWEŁ KRÓL (Polska) za pracę „Kadilak”

Nagroda legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego – MIROSŁAW KUŹMA (Polska) za pracę „Ambona”