Skip to main content
Gapiszon w Lengrenowce

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie,
Sala Skłodowskiej, IV piętro

15 czerwca – 8 września 2024
od poniedziałku do niedzieli
10.00 – 18.00

www.bilety.muzeumkarykatury.pl

Grzegorz Rosiński to artysta kompletny, spełniony i wybitny. Malarz, grafik, rysownik, który zmienił oblicze europejskiego komiksu. Już od 15 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w Sali Skłodowskiej będzie można zobaczyć wielką przekrojową wystawę artysty należącego do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego.

o wystawie

Grzegorz Rosiński w ilustracjach to wystawa, która pozwala zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Ekspozycja, na której znajduje się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowiada o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń. Na wystawie prezentowane są zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie braknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy.

– W tożsamość Muzeum Karykatury wpisuje się humor i żart, ale przede wszystkim rysunek. A jak rysunek to też komiks. Nasze muzeum w ostatnich latach otwiera się na twórczość komiksową. W Lengrenówce – pracowni muzeum organizujemy nieduże wystawy, warsztaty czy spotkania komiksowe. Kilka lat temu zorganizowaliśmy wystawę poświęconą twórczości Papcia Chmiela. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że realizując tę komiksową ścieżkę możemy organizować wielką wystawę Grzegorza Rosińskiego. To jedno z największych wydarzeń w historii muzeum – podkreśla Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

Swoimi dokonaniami w dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, wpisując się w jej dziedzictwo humanizmu, wolności i solidarności. Na wystawie będzie można docenić kunszt graficzny i malarski Grzegorza Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.

Przedsięwzięcie to zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, gdzie było prezentowane na przełomie 2023/2024 roku, natomiast od 15 czerwca aż do 8 września 2024 wystawa będzie gościć w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Prezentacja dorobku Grzegorza Rosińskiego jest możliwa dzięki współpracy samorządów Łodzi i Warszawy.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Rafał Trzaskowski – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasada Królestwa Belgii w Warszawie, Ambasada Szwajcarii w Warszawie, Instytut Francuski

Partnerzy wystawy: Warexpo Sp. z o.o., Wydawnictwo Egmont

Patroni medialni wystawy: Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Newsweek, Spotkania z zabytkami, Zeszyty Komiksowe

Bilety

Bilety na wystawę w cenie:

normalny 35 zł,
ulgowy 25 zł,
grupowy 25 zł.

Dzieci do lat 10 wchodzą za darmo.

Bilety można zakupić na miejscu i już niebawem na www.bilety.muzeumkarykatury.pl

Grzegorz Rosiński

Grzegorz Rosiński od lat należy do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego. Urodził się w niedzielę 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli. Już w czasach szkolnych zainteresował się komiksem i tworzył pierwsze prace dla harcerskich gazetek. W 1961 dostał się na wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. Jeszcze w czasie studiów zaczął pracę zawodową. Ilustrował książki (od podręczników po powieści młodzieżowe), okładki płyt czy kartki pocztowe. W 1968 roku opublikował swój pierwszy komiks – Diadem Tamary – w serii o kapitanie Żbiku. W 1973 opublikował pierwszy zeszyt z serii Pilot śmigłowca (łącznie stworzył pięć). W latach 1976–1978 współtworzył magazyn opowieści rysunkowych „Relax”, gdzie pracował jako redaktor graficzny.

Swoje pierwsze kontakty z belgijskimi wydawcami komiksów nawiązał w 1975. Rok później w tygodniku „Tintin” opublikował swój pierwszy komiks w Belgii – Le Piège (Morderca zastawia pułapkę). Poznał wtedy Jeana Van Hamme’a. W tym samym tygodniku w 1977 roku został opublikowany pierwszy odcinek serii Thorgal. Nawiązał wówczas również współpracę z tygodnikiem „Spirou”, w którym pojawił się pierwszy odcinek serii La croisière fantastique (Fantastyczna podróż). Rok 1980 to premiera pierwszego odcinka serii Hans (Yans) na łamach tygodnika „Tintin”.

W 1982 Rosiński wraz z rodziną wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Brukseli. Artysta tworzył kolejne tomy Thorgala i Yansa. W 1986 opublikował pierwszy odcinek powieści graficznej Le Grand Pouvoir du Chninkel (Szninkel), w miesięczniku „[A Suivre]”. W 1990 przeprowadził się do Szwajcarii. W kolejnych latach zrealizował nowe serie Complainte des landes perdues (Skarga utraconych ziem), 1993; La vengeance du Comte Skarbek (Zemsta Hrabiego Skarbka (2004) oraz album Western (2001). W 2006 Jean Van Hamme zakończył pracę przy serii Thorgal publikacją 29. tomu pt. Sacrifice (Ofiara). Rosiński kontynuował serię z innymi scenarzystami. W 2018 roku przeszedł na komiksową emeryturę – powstał wtedy ostatni 36. album Thorgala jego autorstwa pt. Aniel. Serię kontynuują inni autorzy. Od 2018 realizuje głównie okładki do kolejnych wydań serii w uniwersum Thorgala.

Rosiński był wielokrotnie nagradzany za twórczość komiksową: dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Saint-Michel, dwukrotnie nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Laureat Prix Albert-Uderzo.

W 2021 roku przekazał część dorobku artystycznego w depozyt Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi.