Skip to main content
Gapiszon w Lengrenowce

W tym roku po raz kolejny z inicjatywy Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Muzeum Karykatury w Warszawie został wydany magazyn „Stolica Literatury”. Tegoroczna edycja zwraca uwagę na literacką stronę stołecznej przyrody.

Temat przyrody przewija się przez cały magazyn. Olga Wróbel w swoim felietonie patrzy na Warszawę przez lekturę miejskich opisów przyrody w książkach dawnych i współczesnych.

Przyrody nie brakuje w ilustracjach, które powstały specjalnie dla „Stolicy Literatury”. Okładkę do magazynu narysował Krzysztof Gawronkiewicz – autor m.in. ilustracji i okładek do książek, rysunków prasowych, komiksów takich jak Mikropolis czy Powstanie. Wzorem poprzedniego roku przygotowaliśmy także coś specjalnego dla dzieci – tym razem przez Berenikę Kołomycką – rysowniczkę i komiksiarę, która zasłynęła dzięki serii Malutki Lisek i Wielki Dzik. Pełne zwierząt są żart rysunkowe autorstwa Oli Szmidy – rysowniczki, ilustratorki i autorki filmów animowanych. Podobnie jak komiks Jana Mazura – cenionego scenarzysty i redaktora, autora komiksów takich jak Incel – nominowany do zeszłorocznej Nagrody. Całość wieńczy ukwiecony kolaż Marty Janik.

Magazyn STOLICA LITERATURY przygotowało Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie – instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy. Redakcja: Michał Rzecznik, Katarzyna Miękus, Paweł Płoski. Projekt graficzny: Studio Elipsy.

Magazyn jest bezpłatny i będzie dostępny podczas Międzynarodowych Targów w Warszawie (23-26 maja 2024) w Pawilonie Warszawy na Placu Defilad.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wielkie wyróżnienie dla autorek i autorów, a także podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Każdy może pomóc w wyborze zwycięzców tego konkursu.

Tytuły książek, spośród których jury wybiera nominacje i później laureatów, mogą zgłaszać czytelnicy, wydawcy, księgarze i bibliotekarze. Miasto jest organizatorem konkursu i fundatorem nagród. Nagroda docenia współczesnych ludzi pióra, w prozie, w poezji, za literaturę dziecięcą i książki o tematyce warszawskiej, a od 2022 roku również w kategorii komiks i powieść graficzna. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł warszawskiego twórcy / warszawskiej twórczyni, przyznawany pisarkom i pisarzom związanym z Warszawą za całokształt twórczości.

Nagroda łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Tytuły wyróżnione to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur. Wśród jej laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka, Zytę Rudzką i wielu innych.

Historia wyróżnienia, reaktywowanego uchwałą Rady m.st. Warszawy w 2008 roku, sięga czasów przedwojennych. Współczesny konkurs jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff.