Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
Teresa Jakubowska

Nie żyje Teresa Jakubowska-Drzewiecka. Jedna z najwybitniejszych polskich graficzek tworzących w XX i XXI wieku

W wieku 95 lat w Warszawie zmarła Teresa Jakubowska-Drzewiecka. Urodzona w 1930 roku w Wilnie,była jedną z najwybitniejszych polskich graficzek tworzących w XX i XXI wieku. Jej twórczość obejmowała zarówno linoryt oraz drzeworyt. Tworzyła w technice wypukłodruku. Swoje prace od 1956 roku prezentowała na przeszło 180 wystawach w Polsce i za granicą. Jej twórczość można było podziwiać między innymi w Zachęcie, Muzeum Narodowym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Karykatury, a także w zagranicznych muzeach np. w Genewie czy Lozannie.

Artystka urodziła się w Wilnie w 1930 roku. W latach 1948–1953 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie uzyskała dyplom pod przewodnictwem prof. Jerzego Hoppera. Była członkinią ZPAPu ZPAPu (1954-1983), „Grupy Toruńskiej” (1958–1969, AIAP (od 1955), Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii (od 1978). W 1963 roku wraz z Józefem Gielniakiem reprezentowała Polskę w Biennale Sztuki Młodych w Paryżu.

Teresa Jakubowska-Drzewiecka w swej twórczości bardzo często dotykała problematyki funkcjonowania kobiet we współczesnym społeczeństwie, świecie kultury i sztuki. W swej twórczości czerpała z autobiografizmu, w którym nie ograniczała się do swojego wnętrza, ale jej relacji ze światem.

Artystka spocznie na Cmentarzu Parafialnym w Warszawskim Aleksandrowie w grobie rodzinnym. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 2 lipca 2025 roku o godzinie 11:00