Skip to main content
Grzegorz Rosinski

Grzegorz Rosiński od lat należy do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego.

Urodził się w niedzielę 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli. Już w czasach szkolnych zainteresował się komiksem i tworzył pierwsze prace dla harcerskich gazetek. W 1961 dostał się na wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. Jeszcze w czasie studiów zaczął pracę zawodową. Ilustrował książki (od podręczników po powieści młodzieżowe), okładki płyt czy kartki pocztowe. W 1968 roku opublikował swój pierwszy komiks – Diadem Tamary – w serii o kapitanie Żbiku. W 1973 opublikował pierwszy zeszyt z serii Pilot śmigłowca (łącznie stworzył pięć). W latach 1976–1978 współtworzył magazyn opowieści rysunkowych „Relax”, gdzie pracował jako redaktor graficzny.

Swoje pierwsze kontakty z belgijskimi wydawcami komiksów nawiązał w 1975. Rok później w tygodniku „Tintin” opublikował swój pierwszy komiks w Belgii – Le Piège (Morderca zastawia pułapkę). Poznał wtedy Jeana Van Hamme’a. W tym samym tygodniku w 1977 roku został opublikowany pierwszy odcinek serii Thorgal. Nawiązał wówczas również współpracę z tygodnikiem „Spirou”, w którym pojawił się pierwszy odcinek serii La croisière fantastique (Fantastyczna podróż). Rok 1980 to premiera pierwszego odcinka serii Hans (Yans) na łamach tygodnika „Tintin”.

W 1982 Rosiński wraz z rodziną wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Brukseli. Artysta tworzył kolejne tomy Thorgala i Yansa. W 1986 opublikował pierwszy odcinek powieści graficznej Le Grand Pouvoir du Chninkel (Szninkel), w miesięczniku „[A Suivre]”. W 1990 przeprowadził się do Szwajcarii. W kolejnych latach zrealizował nowe serie Complainte des landes perdues (Skarga utraconych ziem), 1993; La vengeance du Comte Skarbek (Zemsta Hrabiego Skarbka (2004) oraz album Western (2001). W 2006 Jean Van Hamme zakończył pracę przy serii Thorgal publikacją 29. tomu pt. Sacrifice (Ofiara). Rosiński kontynuował serię z innymi scenarzystami. W 2018 roku przeszedł na komiksową emeryturę – powstał wtedy ostatni 36. album Thorgala jego autorstwa pt. Aniel. Serię kontynuują inni autorzy. Od 2018 realizuje głównie okładki do kolejnych wydań serii w uniwersum Thorgala.

Rosiński był wielokrotnie nagradzany za twórczość komiksową: dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Saint-Michel, dwukrotnie nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Laureat Prix Albert-Uderzo.

W 2021 roku przekazał część dorobku artystycznego w depozyt Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach
wystawa twórcy Thorgala i Kapitana Żbika

7 października 2023 – 19 maja 2024
EC1 Łódź

Grzegorz Rosiński to artysta kompletny, spełniony i wybitny. Malarz, grafik, rysownik, który zmienił oblicze europejskiego komiksu. Już od 7 października 2023 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w kompleksie EC1 w Łodzi, a w wakacje 2024 w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, będzie można zobaczyć jedyną taką przekrojową wystawę Grzegorz Rosiński w ilustracjach.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach to wystawa, która pozwoli zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Przedsięwzięcie to zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, miejscu wyjątkowym, odsłaniającym kulisy tworzenia komiksów i produkcji gier wideo 
i pokazującym bogactwo polskiej sztuki komiksowej.

Ekspozycja, na której znajdzie się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy.

– Przez ostatnie lata we współpracy z rodziną Rosińskich udało nam się zgromadzić w Łodzi depozyt większości twórczości Grzegorza Rosińskiego. Prace dotarły do nas z całej Europy – pochodzą z całego okresu twórczego życia artysty i wykonane są we wszystkich stylach, w jakich pracował. To z pewnością największy zbiór oryginalnych prac Mistrza. Dorobek Rosińskiego jest tak ogromy, że gdybyśmy chcieli wystawić wszystkie prace z depozytu, to dokładne ich obejrzenie zajęłoby tylko trochę mniej czasu niż przeczytanie wszystkich komiksów, które narysował. Dlatego na wystawie znajdą się prace najważniejsze i najbardziej reprezentatywne dla okresów i stylów twórczości artysty – podkreśla Adam Radoń – kierownik CKiNI EC1 w Łodzi.

Swoimi dokonaniami w tej dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, wpisując się w jej dziedzictwo humanizmu, wolności i solidarności. Na wystawie będzie można docenić kunszt graficzny i malarski Grzegorza Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.

Dzięki współpracy samorządów Łodzi i Warszawy dorobek tego cenionego ilustratora i rysownika zostanie pokazany w obu miastach. Najpierw w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Natomiast w 2024 roku przez dwa wakacyjne miesiące wystawa będzie gościć w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Łódź: 7.10.2023 – 31.03.2024
Warszawa: 21.06.2024 – 8.09.2024