Rogate ołówki po raz drugi
Truizmem jest twierdzenie, że czas szybko mija, ale żeby aż tak szybko - to wprost nie do uwierzenia. Zaledwie przed chwilą konkurs na „Rysunek miesiąca" istniał jedynie w sferze moich marzeń jako idea mająca spowodować rozkwit tej dziedziny sztuki, a właśnie została zakończona jego druga edycja. Początek, jak to zwykle bywa, był skromny. W styczniu 2012 roku, który był pierwszym miesiącem życia mojego wymarzonego „dziecka" ocenialiśmy 78 prac, a w grudniu Anno Domini 2013 osiemdziesięciu siedmiu autorów nadesłało aż 208 rysunków.
Konkurs „Rysunek miesiąca" ma już dwa lata. Wydawać by się mogło, że to niewiele, ale gdy uświadomimy sobie, że w ciągu tych dwóch lat odbyły się dwadzieścia cztery comiesięczne konkursy, że nadesłano w sumie około trzech tysięcy prac, a z miesiąca na miesiąc przybywało uczestników, to muszę stwierdzić, że „Rysunek miesiąca" jest dzieckiem udanym i lubianym. Cieszę się z tego jak każdy ojciec ze swego dzieła - pięknie rozwijającej się latorośli.
Nasz konkurs nie jest jednym z wielu, jest jedynym w swoim rodzaju, najlepszym konkursem dla polskich rysowników. Jest trudny, gdyż w dobie powszechnej komputeryzacji proponuje artystom odejście od komputera i powrót do tradycyjnych technik rysunkowych, malarskich czy graficznych. Jest dla artystów wyzwaniem. Cieszę się, gdy widzę udane zmagania i coraz większą liczbę autorów pokonujących wysoko zawieszoną poprzeczkę.
Od czasu do czasu docierają do mnie informacje, że konkursu zazdroszczą nam sąsiedzi z krajów ościennych - bo u nich takiego konkursu nie ma. Przeglądając strony internetowe różnych instytucji zajmujących się rysunkiem satyrycznym na świecie, nie znalazłem informacji, aby jeszcze ktoś organizował podobny konkurs.
Nadszedł czas podsumowań. Jak już wspomniałem, konkurs rozwija się w zadziwiającym tempie; 277 autorów nadesłało ponad 1500 rysunków, które stały się satyrycznym kalendarium wydarzeń roku 2013, ilustrującym w sposób zaskakująco wnikliwy, obok bolączek dnia codziennego, ważkie wydarzenia polityczne, gospodarcze i społeczne. Niektóre żarty były uszczypliwe, inne złośliwe, ale nie zabrakło też uśmiechu przez łzy. Jednym słowem, każdy znajdzie tu coś, co go poruszy i rozbawi.
Z kronikarskiego obowiązku należy wymienić nazwiska laureatów; pierwsze nagrody w kolejnych miesiącach otrzymali: Wiesław Zięba, Jacek Lanckoroński (luty, maj), Zbigniew Woźniak (kwiecień, lipiec, grudzień), Czesław Przęzak, Przemysław Zamojski, Waldemar Rukść, Maciej Trzepałka, Bartłomiej Belniak.
Drugie nagrody zdobyli: Bartłomiej Belniak, Wiesław B. Bołtryk, Jacek Frąckiewicz, Krzysztof Grzondziel, Mirosław Hajnos (dwukrotnie), Monika Janowska, Jarosław Kozłowski, Maciej Krzywicki, Dorota Krzyżosiuk, Ryszard Kucab, Łucjan Madziar, Jacek Majcherkiewicz, Grzegorz Myćka, Zbigniew Piszczako, Maciej Pietrzyk, Czesław Przęzak, Waldemar Rukść (dwukrotnie), Grzegorz Stańczyk, Jerzy Stępniak, Maciej Trzepałka, Szymon Wasielak (dwukrotnie), Zbigniew Woźniak (trzykrotnie), Przemysław Zamojski (dwukrotnie), Wiesław Zięba (dwukrotnie).
Niezwykle trudnym zadaniem, z uwagi na wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych prac, było wyłonienie laureatów nagród rocznych. Nominowani byli zdobywcy nagród i wyróżnień każdego miesiąca.
Rogate Ołówki 2013 roku otrzymują:
Pierwsza nagroda 2013; Zbigniew Woźniak za pracę “Nowy las”;;
Druga nagroda 2013; Jacek Lanckoroński za pracę “Pieskie życie”;
Trzecia nagroda 2013; Waldemar Rukść za pracę “Ustawa śmieciowa”.
Wszystkim uczestnikom konkursu składam serdeczne podziękowania za udział w artystycznych zmaganiach.
Szczególne podziękowania należą się starszemu kustoszowi Andrzejowi Kordeli za wyjątkowe zaangażowanie i sprawną organizację konkursu.
Zygmunt Zaradkiewicz
Dyrektor Muzeum Karykatury
View the embedded image gallery online at:
http://www.muzeumkarykatury.pl/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=836%3Anajlepsze-z-najlepszych-&catid=432&Itemid=429#sigProId398b2cad62 |
View the embedded image gallery online at:
http://www.muzeumkarykatury.pl/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=836%3Anajlepsze-z-najlepszych-&catid=432&Itemid=429#sigProId7aaf8a2081 |
View the embedded image gallery online at:
http://www.muzeumkarykatury.pl/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=836%3Anajlepsze-z-najlepszych-&catid=432&Itemid=429#sigProId926c10ebcf |
I NAGRODA | II NAGRODA | III NAGRODA |
Kliknij aby powiększyć. |