Rysunki Miesiąca - Rysunki Roku 2012, najlepsze z najlepszych!
Kiedy zniknęły „Szpilki" i „Karuzela", rysownicy polscy nie znaleźli mediium za pośrednictwem którego moglibu komentować rzeczywistość. Trzeba przy tym dodać, że polska karykatura współczesna była i jest jedną z najwyżej ocenianych na świecie, o czym świadczą niezliczone nagrody, jakie polscy rysownicy zdobywają w międzynarodowych konkursach satyrycznych.
Gdy objąłem stanowisko dyrektora Muzeum Karykatury, postanowiłem zrobić coś, co ułatwi moim kolegom kontakt z odbiorcą i mimo skąpego budżetu, jaki miałem do dyspozycji, udało mi się wygospodarować środki na stały konkurs, który daje możliwość nie tylko wzięcia udziału w rywalizacji, ale przede wszystkim pozwala zaprezentować - coraz liczniejszej publiczności odwiedzającej Muzeum i naszą stronę internetową - dokonania rysowników „żartobliwych". Tak właśnie w styczniu 2012 roku rozpoczął się konkurs „Rysunek Miesiąca". Minął rok i oto nadszedł czas na podsumowanie, na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i rozdanie przyznanych laurów.
Kiedy pod koniec ubiegłego roku regulamin konkursu został umieszczony na naszej muzealnej stronie internetowej, nie spodziewałem się, że konkurs zyska tak wiele zwolenników i że tak wielu artystów będzie brało w nim udział.
Konkurs „Rysunek Miesiąca" nie jest jednym z wielu, jest jedynym w swoim rodzaju, najlepszym konkursem dla polskich rysowników. Jednym daje szansę na zaistnienie w przestrzeni medialnej, innym - na splendor i prestiż wynikające ze znalezienia się w czołowce najlepszych artystów karykatury.
Tym co wyróżnia ten konkurs spośród innych jest konieczność wykonania pracy w technikach tradycyjnych (z wykluczeniem techniki komputerowej).
Na konkurs napłynęło 1359 prac. Wzięło w nim udział 289 karykaturzystów. To pokazuje jak wielkie jest zapotrzebowanie ze strony środowiska na tego typu działania. Dlatego konkurs będzie kontynuowany w następnych latach.
Lauretami konkursu „Rysunek, a raczej Rysunki Roku 2012" zostali ex equo: Jacek Fedorowicz, Jacek Frąckiewicz i Witold Mysyrowicz. Wszyscy trzej otrzymują nagrodę Czapkę Stańczyka 2012.
Największą liczbę nagród miesiąca otrzymał Witold Mysyrowicz i to on zdobył nagrodę w postaci wystawy indywidualnej w Muzeum Karykatury.
Pragnę zaznaczyć, że wszyscy trzej laureaci prezentują najwyższy poziom artystyczny i zaliczani są do ścisłej czołówki polskiej karykatury.
Różnorodność tematów podjętych przez rysowników sprawia, że wystawa zadziwia bogactwem poruszanych problemów. Mamy rysunek obyczajowy, satyrę polityczną, karykaturę portretową. Rysownicy zajęli się światowym kryzysem gospodarczym, kryzysem w strefie euro, reformą służby zdrowia w Polsce, reformą emerytalną, aferami, a także ekologią, sportem i erotyką,
Z prawdziwą przyjemnością prezentuję państwu NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH rysunki nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Rysunek Miesiąca - Rysunki Roku 2012".
Serdecznie dziękuję Panu Andrzejowi Ignacemu Kordeli, starszemu kustoszowi w Muzeum Karykatury za wyjątkowe zaangażowanie w organizację konkursu.
Zapraszam do obejrzenia wystawy!
Zygmunt Zaradkiewicz
Dyrekor Muzeum Karykatury