listopad 2005 - styczeń 2006
Wystawa współczesnej karykatury tureckiej, goszcząca właśnie w warszawskim Muzeum Karykatury jest rewizytą za podobną ekspozycję karykatury polskiej prezentowanej przed 5 laty na Festiwalu Karykatury w Ankarze. Inicjatorem tych obu ekspozycji był wybitny karykaturzysta turecki Nezih Danyal - dyrektor generalny festiwalu ankarskiego.
Dokonania karykaturzystów tureckich na arenie międzynarodowej biorących udział w licznych konkursack na rysunek satyryczny i karykaturę w pełni uzasadniają prezentację warszawską w ramach naszego stałego cyklu "Karykatura na świecie". Składa się ona z dwu części - wystawy zbiorowej przeszło 130 karykatur autorstwa 44 artystów oraz pokazu indywidualnego 60 prac graficznych Nehiza Danyala z lat 1986-2005 w tym cyklu karykatór "Globanatolization". Realizacja tej ekspozycji nie byłaby możliwa bez życzliwej pomocy Ambasady Republiki Turcji w Polsce oraz Sponsorów tureckich i polskich.
Mimo burzliwej, częstokroć wrogiej przeszści obu Narodów znane są serdeczne więzi kulturowe i polityczne, jakie od początku XIX w. zawiązały się między Turcją a nieistniejącą wtedy na mapach świata Polską. Nie trzeba też przypominać faktu, iż Cesarstwo Ottomańskie nigdy nie uznało rozbiorów Polski, a więzi polsko-tureckie od roku 1923 (tj. od chwili powstania Republiki Tureckiej) po dzień dzisiejszy są niezwykle żywe i serdeczne.
Od wielu lat aktywnie działa w Polsce kilka stowarzyszeń i instytucji polsko-tureckich oraz grupa artystów narodowości tureckiej na stałe związanych z kulturą polską. Myślę tu przede wszystkim o Feridunie Erolu - znanym reżyserze teatralnym i telewizyjnym oraz jego bracie Jakubie - jednej z największych indywidualności polskiej (!) szkoły plakatu i grafiki.
Oba nasze państwa obecne są w wielu organizacjach międzynarodowych, w tym w NATO. Turcja rozpoczęła też w bieżącym roku negocjacje w sprawie wstąpienia do Unii Europejskiej, a niedawne doświadczenia Polski w tym zakresie mogą być pomocne w zacieśnieniu obustronnych, wzajemnych więzi. Nasza wystawa o znamiennym tytule "Witaj Turcjo!" nawiązuje wprost do tego procesu, stanowiąc jednocześnie skromne, ale mam nadzieję znaczące, uhonorowanie 82. Rocznicy Proklamowania Republiki Tureckiej. Godny pokreślenia jest tu fakt, iż rocznica ta zbiegła się ze 150-leciem śmierci Adama Mickiewicza i otwarciem nowej ekspozycji stałej w Muzeum Jego Imienia w Stambule. Wspomniane otwarcie nastąpiło w przedzień wernisażu naszej Wystawy, co nadaje jej szczególnego, symbolicznego wymiaru i znaczenia.
Marek Wojciech Chmurzyński
Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie
Autorzy prac:
M. AGAOGLU, E. AKYOL, M. BILIGIN, A. BULCA, O. CAM,
S. CANER, I. CELEN, O. COPLU, A.H. CELIKKOL, H. CEYLAN,
F. DOGAN, A.U. ERSOY, M. GUMUS, S. GUTURKUN, O. GUREL,
G. KABAKCIOUGLU, M. KAHRAMAN, I. KAR, G. KAYA,
P. MADRA, E. MALKOC, K. MASARACI, S. MUNZUR, S. ODABASI,
T. ORAL, H. ORDUHAN, E. OZBEK, A. OZER, A. OZESKICI,
O. OZMAN, C. POLAT, S. POLAT, S. POROY, I. ROZENTAL,
T. SELECUK, M. SENGOZ, N. SIMSEK, M. SUKRUO LU, A. SUR,
Y.N. TERIZIOGLU, N. YILMAZ oraz NEZIH DANYAL