wirtualny spacer po wystawie
o artystce | galeria | ekspozycja | film
Marta Czok. TO nazywasz sztuką?
wystawa
26 maja – 28 czerwca 2020
Wystawa malarstwa Marty Czok, artystki o polskich korzeniach, przez ostatnie 40 lat mieszkającej w Castel Gandolfo we Włoszech, a wcześniej wychowywanej w środowisku powojennej polskiej emigracji w Anglii prezentuje wybór ponad dwudziestu obrazów satyrycznych, najbardziej reprezentatywnych dla Jej twórczości. Obrazy były wcześniej pokazywane w różnych kompilacjach, na wystawach indywidualnych w muzeach Włoch i kilku innych krajów europejskich.
Marta Czok, uważna obserwatorka społeczeństwa, pośród którego żyje, świata polityki i finansjery, pokazuje w swych obrazach, ironicznie i bezkompromisowo, okraszone humorem dwa obszary tematyczne, które jednakże wyraźnie od siebie oddziela.
Pierwszy z nich zawiera motywy zapamiętane z dzieciństwa, sceny rodzajowe z wydarzeń i uroczystości rodzinnych, z humorem i w sentymentalnym tonie przedstawiane angielskie i włoskie zwyczaje, przeplatane bajkowością użytych atrybutów i aranżacją fantazyjnych, teatralnych scen, poważnych lalek i arlekinów, których role są ilustracją świata wspomnień.
Drugi obszar obejmuje krytykę współczesnego świata, hierarchie zależności, stanowisk i finansjery. W narracyjnych obrazach malarka przedstawia szeroki świat społeczeństwa podzielonego na tych, co „na szczycie”, korzystających z przywilejów swoich stanowisk, gardzących tymi, którzy swoje miejsce mają zawsze „na dole”, spełniając rolę usługodawców. W tej grupie prac malarka piętnuje cechy potocznie określające ludzkie zachowania i przywary: zazdrość, plotkarstwo, zarozumiałość, szyderstwo.
Na ekspozycji zaplanowano podział prac zgodnie z tematami opisanymi powyżej. Obrazy wykonane są na płótnie, malowane techniką olejną i akrylową, z wyraźnym rysunkiem, wykonanym ołówkiem (grafitem). Kolorystyka użytych barw jest zawężona do kilku podstawowych kolorów: dominuje szary, ciemnoszary i grafitowy, czerwony, niebieski, biały, złoty. Kolory mają swoje symboliczne znaczenie: szary i grafitowy symbolizują przeszłość i śmierć, a także nastrój – smutek; czerwony – bogactwo, siłę, dominację; niebieski – nadzieję, radość, dzieciństwo; biały – duchowość, ulotność; złoto – bogactwo w negatywnym znaczeniu. Część obrazów ma nietypowy format. Niektóre posiadają formę tryptyku i kształt obrazów ołtarzowych.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji artystki oraz ze zbiorów Fundacji Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939–1989.
Ekspozycji towarzyszyć będzie dwujęzyczny katalog zawierający reprodukcje wybranych prac artystki.
FRAGMENT KATALOGU
Pobierz plik PDF (971 K)
Kurator wystawy: Henryka Milczanowska, Fundacja Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939–1989
Współpraca: Paulina Pilcicka, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Projekty druków towarzyszących: Tomasz Rupociński, Labografia
Organizatorzy
Partner wystawy
Studio CS
Castel Gandolfo (Roma)
Partner Muzeum Karykatury
Patroni medialni
Marta Czok. TO nazywasz sztuką?
wystawa: 26 maja – 28 czerwca 2020