zdjęcia z wernisażu | ekspozycja | Pan od rysunków – film
Odcienie twórczości Macieja Trzepałki – Elżbieta Laskowska
MACIEJ TRZEPAŁKA
Kolorowe odcienie szarości
wystawa monograficzna
czerwiec – wrzesień 2019
Maciej Trzepałka – rysownik i ilustrator. Urodził się w 1963 r. w Zabrzu. W 1987 r. ukończył studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako rysownik debiutował w tygodniku „Tak i Nie” w 1986 r. Publikował w wielu polskich czasopismach, takich jak katowicka „Gazeta Wyborcza”, „Taki i Nie”, „Głos Przyrody”, „Naj”, „Mój Pies”, „Kwak”, magazyn „Autoklub”, „Tina”, „Wiadomości Wędkarskie”, „Las Polski”, „Drwal”, „Jagodnik”, „Świerszczyk”, „Miś”. Ilustrował podręczniki szkolne dla wydawnictw: Videograf, Juka-91, MAC Edukacja, Nowa Era, Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne i książki dla dzieci: Maciej Trzepałka „Kosmiczna żabka”, Małgorzata Strękowska-Zaremba „Abecelki i Duch Bursztynowego Domu”, Janusz Dunin „Stefek Burczymucha i inne niezapomniane wiersze”, Agnieszka Galica „Zmartwienie Anatola”. Twórca przygód i postaci rysunkowych Lucynki i Zająca Kicaja w rubryce czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” oraz reportera Kacperka w kwartalniku „Głos Przyrody”. Od 2002 r. jest aktywnym uczestnikiem oraz laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych rysunku, ilustracji i komiksu. W 1993 r. w Muzeum Miejskim w Zabrzu odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. Prace artysty odnaleźć można m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Galerii Satyrykon w Legnicy, Galerii Resursa w Żyrardowie, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Ośrodka Kultury w Niemodlinie, a także w kolekcjach zagranicznych: we Włoszech, w Portugalii, Chorwacji, Szwecji, Belgii, Czechach, Turcji, Indiach, Chinach i na Słowacji.
Wystawa zawiera sześćdziesiąt dziewięć prac ze zbiorów muzeum oraz z kolekcji artysty. Tytuł wystawy odnosi się do paradoksu słodko-gorzkiej rzeczywistości, która ma odzwierciedlenie w kolorystyce i szarości na ekspozycji. Obok rysunków wykonanych tuszem wśród odcieni jego twórczości znajdziemy także te „wypełnione” kredką z charakterystyczną linią konturów i kreślonym cienkopisem deszczem drobnych kresek na każdym z planów. Może to próba uporządkowania, a może też – nadania charakterystycznego rytmu kompozycji, z której wyłaniają się bohaterowie jego ilustracji: ludzie, zwierzęta, rośliny lub przedmioty – pisze Elżbieta Laskowska, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w tekście wstępnym do katalogu wystawy. Wiele prac Trzepałki powstaje także przy użyciu akwareli lub tempery. W tym przypadku kontury postaci i przedmiotów, jeśli nie zostaną wydobyte czarną lub barwną linią, stają się mniej formalne, zamazane, choć nadal widocznie oddzielone zróżnicowaniem odcieni – dodaje.
Tytułowe „odcienie” nawiązują także do różnorodności tematycznej prac Macieja Trzepałki oraz wywoływanych przez nie odczuć. […] jego rysunki, niejednokrotnie dotykające poważnej tematyki, budzą nie tylko uśmiech, lecz także emocje przynależne reakcjom na ostrzejszą satyrę. Tak dzieje się w przypadku prac poruszających kwestie ekologii, ochrony przyrody, działalności człowieka, odwołujących się do tematów ekonomicznych oraz polityki, gdzie bronią „w rękach” jego bohaterów pozostaje humor o nieco ciemniejszej, a czasem nawet prawie czarnej barwie – wyjaśnia Laskowska.
Prezentacji towarzyszy katalog z reprodukcjami dzieł.
Kurator wystawy: Paulina Pilcicka
Organizator
Partner Muzeum
Patroni medialni
Projekt graficzny katalogu i plakatu: Tomasz Rupociński, Labografia
Bajka o złej rybce, 2016
bez tytułu, 2013
bez tytułu, 2009
bez tytułu, 2013
Don Fernando, 2018
Dwa złote, 2013
Noir sur Blanc, 2014
Przytulamy się do drzew, 2017
Wegetarianie, 2016
Znowu łabędź, 2014
Żuli długo i szczęśliwie, 2013
MACIEJ TRZEPAŁKA
Kolorowe odcienie szarości
wystawa monograficzna
11 czerwca – 1 września 2019
wernisaż: 10 czerwca 2019