![]() |
Dariusz Łabędzki, fot. Zenon Żyburtowicz |
DARIUSZ ŁABĘDZKI
Z wykształcenia architekt, z zamiłowania rysownik, na co dzień prowadzi studio graficzne, zajmuje się reklamą, jest wydawcą albumów i kalendarzy. Od lat promuje polską sztukę karykatury, kręci filmy i reportaże, organizuje konkursy, wystawy i plenery. Od trzech kadencji pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jako twórca jest znany z kreatywności i świetnego warsztatu plastycznego, jako animator – z dobrej organizacji i konsekwencji w działaniu. Co kilka lat lubi zrealizować coś „dużego” – wymyśla wówczas jakieś przedsięwzięcie pozornie nie do zrealizowania i… realizuje je! Zaczęło się to w 1989 r. od zaprezentowania w redakcji „Wprost” własnych rysunków – w wyniku czego przez kolejnych 5 lat Łabędzki wykonał dla tego tygodnika 40 rysunków na okładkę i karykatury laureatów plebiscytu „Człowiek Roku”. W 1995 r. zaniósł do TVP Poznań scenariusz programu „Witryna”, prezentującego wybitnych polskich karykaturzystów. Rezultat: przez kolejne 2 lata nakręcono 10 odcinków tego cyklu, dzięki czemu dysponujemy dziś cennym materiałem m.in. o Zbigniewie Lengrenie, Jerzym Flisaku czy Julianie Bohdanowiczu. Łabędzki jest miłośnikiem kina, od lat tworzy wizerunki aktorów i reżyserów, w 1999 r. równolegle z Żyburtowiczem, wymyślił satyryczną wystawę poświęconą ekranizacji „Ogniem i mieczem”, uwieńczoną ekspozycją zorganizowaną przez Muzeum Karykatury. Przy tej okazji wydał autorski kalendarz z karykaturami bohaterów tego filmu. W latach 2003 i 2004 zrealizował podobne kalendarze, prezentujące aktorów grających w obrazach „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” (reż. Jerzy Hoffman) oraz „Zemsta” (reż. Andrzej Wajda). Wiele tych prac zakupiło Muzeum Kinematografii w Łodzi. Pod egidą tej placówki oraz kompleksu Kinepolis i Wydziału Kultury i Sztuki Miasta Poznania, rok później, z okazji 110. rocznicy narodzin X muzy, Łabędzki wydał kalendarz „Stare kino - pół żartem, pół serio”. Rok 2006 przyniósł realizację reportażu „Francuska przygoda z karykaturą”, dokumentującego udział polskiej ekipy w 25. Międzynarodowym Festiwalu Karykatury i Rysunku Prasowego w Saint-Just-le-Martel. Pobyt we Francji zaowocował kolejnym przedsięwzięciem zrealizowanym przez Dariusza Łabędzkiego: Festiwalem Satyry Europejskiej Poznań 2008, z niezapomnianą scenografią w postaci 16 tonowej stalowej miniatury wieży Eiffla, wokół której przez kilka dni prezentowała się artystyczna bohema.
W 2010 r., w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zorganizował konkurs „Grunwald na wesoło”. Jego finał i wernisaż wystawy pokonkursowej odbyły się na Zamku w Malborku. Przedsięwzięciem, z którym w 2015 r. skutecznie zmierzył się Dariusz Łabędzki, był konkurs i wystawa „Polityka w karykaturze. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi” – finał konkursu i wernisaż ekspozycji miały miejsce… w Gmachu Sejmu RP!
Prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych w Polsce i wielu zbiorowych na całym świecie. Sam rzadko startuje w konkursach, ale jest zdobywcą kilkunastu nagród. Za najważniejszą uważa Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Chopin’s smile” (2010). W 2013 r. został uhonorowany dyplomem Kapituły „Piękniejsza Polska”: „Za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. W bieżącym, jubileuszowym roku 30-lecia SPAK, wymyślił i wydał czasopismo „Szpulki”, nawiązujące oczywiście swym tytułem do kultowych „Szpilek”. Wystawa „Piękne i Bestia”, realizowana wspólnie z Zenonem Żyburtowiczem, to pomysł „na deser” roku 2017.